Wydarzenia 2020 cz. 1

Wydarzenia » Wydarzenia 2020 cz. 1

  • Sala kinowa z logo MGOK

    Podsumowanie 2020 r. w zagórowskim kinie

        Drodzy kinomaniacy! Rok 2020 przechodzi do przeszłości i pora na małe podsumowanie działalności naszego kina za ten mijający czas. Jak wiadomo z powodu pandemii nie był to dobry rok dla kina, ale głęboko wierzymy w to, że w 2021 r. kina będą licznie oblegane przez widzów, a wszystko to za sprawą dużej ilości filmów, których premiery były przekładane przez dystrybutorów na lepsze czasy. Wszystkim, którzy wsparli lokalną kulturę, zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich momencie, serdecznie dziękujemy. Czas na konkrety:

       W 2020 r. kino MGOK odwiedziło 5529 widzów (w 2019 r. 15694,  czyli o 10 165 widzów mniej).

       Odbyły się projekcje 54 tytułów (19 polskich, 33 zagranicznych, 1 koncert i 1 film dokumentalny o malarstwie), stanowiące 324 seansów, co daje średnią w postaci 102 widzów na tytuł i 17 widzów na seans filmowy.

        W seansach uczestniczyły grupy zorganizowane ze szkół z: Zagórowa (SP, ZSOiZ), Trąbczyna, Kołaczkowa, Wrąbczynkowskich Holendrów, Łukomia, Rzgowa, Lądku, Lisewa, Grabienic, Gizałek, Ciążenia, Pyzdr, Tomic, Wierzchów, Białobłotów.

       Lista 10 najchętniej oglądanych filmów w kinie MGOK w 2020 roku: 

     1. 793 widzów – „365 dni ”

    2.412 widzów – „Zenek”

    3.339 widzów – „Mayday”

    4.295 widzów – „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

    5.280 widzów – „Swingersi”

    6.275 widzów – „Psy 3”

    7.247 widzów – „Urwis ”

    8.232 widzów – „Bayala i ostatni smok”

    9.220 widzów – „Wiking i magiczny miecz”

    10. 218 widzów – „Doktor Dolittle”

     

    Wydarzenia w kinie w 2020 r.:

    - Styczeń – luty 2020 - odbywały się spotkania edukacyjne połączone z projekcjami filmów edukacyjnych w ramach realizowanego projektu „KinoSzkoła”. Brali w nich udział uczniowie i nauczyciele szkół z terenu Gminy Zagórów. 

    – projekcja filmu dokumentalnego pt. „Ja, Claude Monet”

    – koncert na dużym ekranie pt. „Razem z André Rieu. Muzyka z magicznego Maastricht”

  • Nagrody za konkurs

    Konkurs wokalny online „Dobrego dnia”

        Konkurs wokalny online „Dobrego dnia” zakończony i podsumowany przez instruktora wokalnego Izabellę Graczyk, której bardzo dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony młodym solistom! Wszyscy soliści  otrzymali pamiątkowy dyplom i upominek ufundowany przez MGOK, a dodatkowo troje z nich nagrodę internautów – Inga Grodzka, Agata Kantarowska i Iga Kantarowska za największą liczbę głosów. Dziękujemy wszystkim solistom z Koła Wokalnego działającego przy naszym ośrodku za udział w konkursie, rodzicom za wszelką pomoc łącznie z nagraniem dzieci, internautom za miłe słowa i pochwały oraz  jeszcze raz Izabelli Graczyk za wsparcie młodych talentów! Mamy nadzieję, że na kolejnym koncercie spotkamy się na prawdziwej scenie!

     

    I.B.

  • Dziewczynka ćwiczy przed lustrem dykcje

    Zajęcia Koła Wokalnego

         Od września trwały intensywne próby do Koncertu pod nazwą „Dobrego dnia” i niestety znowu na chwilę byliśmy zmuszeni do przeniesienia się w internet. Grupa odliczyła się i stanowi  12 osobowy świetny zespół, który już miał na ukończeniu piosenki do występu. Ale kochani nie ma tego złego, co by nie wyszło na dobre jak się bardzo czegoś chce. Otóż przez kolejne dni taki koncert odbędzie się w internecie na naszym facebooku, ale w formie konkursowej, aby bardziej zmobilizować młodych wykonawców. Będziemy prezentować po kolei młodych solistów, a Państwo będziecie mieli okazję zagłosować na ulubionego solistę, ulubioną piosenkę. Wszystkie głosy podliczymy i nagrodzimy zwycięzców.

      Czekamy teraz na nagrania i prosimy o ocenę i polubienie naszych młodych wykonawców, którzy włożyli sporo pracy, aby się przygotować. Zachęcamy do ich wsparcia i motywowania do dalszej pracy w rozwijaniu talentu wokalnego.

     I.B.

  • Kropeczki pozdrawiają i machają

    Taniec to fajna sprawa!

        Tak o zajęciach tanecznych mówią Ci, którzy już dobre kilka lat przychodzą na zajęcia taneczne i świetnie się bawią! Mimo zajęć i nauki w szkole chętnie znajdują czas, aby przybyć na zajęcia i potańczyć. W tym roku do Grupy Tęcza dołączyły dziewczynki z Grupy Iskierki i bardzo się z tego połączenia cieszą, bo wzorując się na starszych koleżankach na pewno się więcej nauczą. Przedział wiekowy grupy to II –VII kl. Jest to również doskonała integracja dla wszystkich. Już udało się wspólnie rozpocząć dwa układy, a jeden nawet z pomponami. Najważniejsze, że się spotykamy i możemy ten czas spędzić wspólnie na zabawie i nauce. Zapraszamy do nas!

     

    I.B.

  • Oliwia J. w scenie dramatycznej

    Zajęcia Fantazjany uczą, bawią i rozwijają!

         To już kolejne próby Fantazjany w zupełnie nowym składzie i jak widać czerpiemy z nich dużo radości. We wrześniu odbył się nabór i cieszymy się, że jest młodzież chętna bawić się w teatr. Jest nauka, zabawa, zadania aktorskie i ćwiczenia dykcji, czyli wszystko to, co będzie potrzebne do przygotowania kolejnej sztuki. Przez kolejne trzy zajęcia takie właśnie próby miały przybliżyć warsztat aktorski i zachęcić do udziału w grupie teatralnej Fantazjana. Już rozpoczęły się próby nad nowym scenariuszem po omówieniu  z młodymi aktorami i który bardzo się im spodobał. Mamy nadzieję, że młodzi aktorzy już dobrze się poczuli na scenie i wytrwają w swoim zapale. A do grona Fantazjany dołączyli :Katarzyna Szumigalska,Daria Słomczyńska, Julia Michałowicz, Oliwia Jakubowska,Weronika Szeląg, Martyna Bączkiewicz, Zofia Wojtaszewska, Amelia Tulikowska, Katarzyna Wrzaskowska, Zuzanna Frątczak, Daniel Borowski i Alan Parus.

     

  • Próba mażoretek - dziewczyny tańczą

    Próby mażoretek

        Już kolejną sobotę trwają próby grupy tanecznej mażoretek  działającej przy naszej Orkiestrze Reprezentacyjnej Miasta Zagórów i prowadzonej przez Alicję Matuszak, która jako instruktorka prowadzi te zajęcia już od roku. Cieszymy się, że wróciła do nas grupa chętnych dziewcząt, ale jeszcze zachęcamy pozostałych, aby dołączyli do nich, tym bardziej, że zajęcia są w soboty i nie kolidują z nauką w szkole. Czekamy na Was! Sobota od 11.30 do 12.30. Zapraszamy!

  • V Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia

    „Tango Fogg – Zapomniana piosenka”

       15 września 2020r. w ramach V Wielkopolskich Dni Sztuki i Zdrowia odbył się w sali kinowej MGOK Koncert „Tango Fogg – Zapomniana piosenka”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Wspierania Sztuki, Edukacji i Terapii ArteFakt. Przed koncertem prezentowana była wystawa malarstwa Piotra Paraniaka „W poszukiwaniu horyzontu”, która nawiązywała do tematyki koncertu.

      Poznański projekt „„Tango Fogg” cieszy się wielkim uznaniem w całym kraju z uwagi na ogromne doświadczenie scenicznie muzyków. Wszystkie piosenki Mieczysława Fogga oprócz klasycznego tanga zaaranżowane były dźwiękami bossanovy, swingu, jazzu i bluesa.

       Pięknie wyśpiewane melodie i teksty piosenek przez aktora Radosława Elisa oraz „swingowe brzmienie” kwartetu instrumentalnego przyniosły publiczności sporą dawkę estetycznych przeżyć i radości ze wspólnego śpiewania oraz spotkania z naszą sceną po tak długiej przerwie. W koncercie zaprezentowali się muzycy: Jan Zeyland –pianino, Michał Gajda –akordeon, Mirosław Kamiński – perkusista i kontrabasista Krzysztof Samela – prezes Stowarzyszenia ArteFakt i główny pomysłodawca dzisiejszego wydarzenia. Dziękujemy za wspaniały koncert naszym artystom, a publiczności za udział w koncercie. Przypominamy ,że mamy jeszcze dla Państwa w ofercie koncert w naszym kinie słynnego Andre Rieu – 1 października o godz. 18.00 – bilet 20 zł oraz 15 października o godz. 18.00 Koncert Katarzyny Zawady z okazji 40 rocznicy śmierci Anny Jantar bilet 35 zł . Już prowadzimy zapisy i zachęcamy do udziału, bo warto wyjść z domu i posłuchać tak pięknego głosu p. Katarzyny. Zapraszamy!

    I.B

  • Spotkanie dotyczące książki o zagórowskich ewangelikach

    Chcą napisać książkę o ewangelikach z Gminy Zagórów

            10 września w sali konferencyjnej MGOK Zagórów odbyło się spotkanie robocze dotyczące napisania książki o ewangelikach z Gminy Zagórów. Wzięli w nim udział: Mirosław Słowiński-Honorowy Obywatel Miasta Zagórowa, autor książki o Zagórowie „Zagórów. Album miasta 1407-2007” oraz inicjator wydania książki o państwu Jedwabach, Żydach związanych z Zagórowem, którzy przeżyli Holokaust, pt. „Dwa życia jak dwa psalmy. Historia mówiona Leona i Toshy Jedwab”, pastor Waldemar Wunsz- proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, Przemysław Kowalski-prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Pyzdrska” i koordynator projektów przywracających pamięć o Puszczy Pyzdrskiej i dziedzictwie olędrów, Katarzyna Połom- prezes Stowarzyszenia „Zagórów-Miejsce z historią”, Aneta Węcławiak-członkini Stowarzyszenia „Zagórów-Miejsce z historią” oraz Łukasz Parus-dyrektor MGOK Zagórów, członek stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. W zebraniu miał również uczestniczyć Damian Kruczkowski- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof. Niestety nie mógł przyjechać do Zagórowa z powodu wcześniej zaplanowanych zobowiązań.

         Od lat w rozmowach pomiędzy badaczami i miłośnikami lokalnej historii pojawiają się tematy dotyczące ewangelików z Gminy Zagórów i duże oczekiwania, aby powstała w końcu publikacja. W Internecie jest niewiele informacji, ale część materiałów jest w posiadaniu  miejscowych regionalistów. W ubiegłym roku z inicjatywy pastora Wunsza upamiętniono ewangelików z Gminy Zagórów w postaci tablicy zainstalowanej na kościele ewangelickim. To wydarzenie ponownie przywołało chęć posiadania książki o ewangelikach. Ponadto od kilkunastu lat gromadzone są dokumenty o przedwojennym wielokulturowym Zagórowie na potrzebę tworzenia  narracji  o wieloletnich sąsiadach Polakach, Żydach i Niemcach,  a precyzyjnie rzecz ujmując o chrześcijanach, starozakonnych i ewangelikach . Istnieją książki o Zagórowie, publikacja dotycząca Żydów. Brakuje opracowania o ewangelikach.

          W trakcie zebrania podjęto decyzję, aby połączyć siły i wspólnie stworzyć książkę. Okazało się, że posiadane dokumenty mogą nie wystarczyć, więc lokalni badacze wkrótce będą za pośrednictwem specjalnie przygotowanego plakatu prosić mieszkańców Gminy Zagórów o podzielenie się wspomnieniami, opowieściami bądź kopiami fotografii dotyczących ewangelików. Zebrany materiał zostanie włączony do opracowania.

           Grupa inicjatywna jest na razie na etapie porządkowania i zbierania dokumentów. Ma nadzieję, że za kilka miesięcy uda się z połaci, skrawków, wspomnień i fotografii utkać opowieść o ewangelikach z Gminy Zagórów.

           Na razie nie są poruszane kwestie związane z finansowaniem publikacji. Po zgromadzeniu materiałów odbędzie się zebranie na temat pozyskania funduszy.

           Jeśli dysponujecie Państwo wspomnieniami, zasłyszanymi opowieściami, fotografiami lub dokumentami związanymi z ewangelikami zamieszkującymi Gminę Zagórów, prosimy o kontakt: 63 2748 110, 505 739 633, mgokzagorow@op.pl. (mgok)

  • WOKALNE29-07-2020 (1).JPG

    „Wyśpiewaj piosenkę” – warsztaty wokalne z Izabellą Graczyk

        29 lipca 2020 r. odbyły się drugie warsztaty wokalne „Wyśpiewaj piosenkę” z Izabellą Graczyk, tym razem z grupą starszą. W programie warsztatów były ćwiczenia emisyjne, dykcyjne i interpretacyjne, które są bardzo pomocne w nauce śpiewania. Zajęcia bardzo ciekawe i cieszymy się, że mogliśmy takie właśnie zajęcia zorganizować. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Izabelli Graczyk, która znalazła czas dla młodych solistów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym również będzie możliwość prowadzenia takich warsztatów. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział i życzymy miłych wakacji. Do zobaczenia po wakacjach!

     

    I.B.

  • LEGO29-07-2020 (1).JPG

    Warsztaty Lego –„Ahoj Piraci!”

        29 lipca 2020 r. po raz kolejny zaprosiliśmy dzieci w wieku 7-12 lat na niesamowitą przygodę z klockami Lego. Organizatorami zajęć było Bricks4Kidz i p. Paulina Korzyniewska oraz MGOK. Tym razem  było to spotkanie z  pirackim statkiem niczym z serii filmów "Piraci z Karaibów". Żeglowaliśmy  po morzach i oceanach w poszukiwaniu pirackich skarbów. Ale jak zawsze najlepsze było budowanie modeli statków z klocków Lego. A do zbudowania była łódź, kajak i pirat łowiący ryby. Było to już ostatnie spotkanie z klockami Lego, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zaprosimy Was na kolejną z klockami Lego. Dziękujemy p. Paulinie Korzyniewskiej za zorganizowanie ciekawych zajęć i do zobaczenia po wakacjach.

     I.B.

  • 29-07-2020 (1).JPG

    SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM KAZIMIERZEM ANDRZEJAKIEM

         29 lipca miało miejsce ostatnie spotkanie z ciekawymi ludźmi, które odbyło się w ramach projektu „WAKACJE 2020 z MGOK”. Tym razem naszymi gośćmi byli pszczelarz Kazimierz Andrzejak wraz z małżonką Zofią z Pasieki „Pod Lasem” w Drzewcach, a spotkanie zatytułowane było „Jak powstaje miód?”

        Uczestniczyły w nim dzieci z Ogniska Środowiskowo-Wychowawczego w Zagórowie wraz z opiekunką  panią Barbarą Świątek. Dzieciom bardzo spodobało się spotkanie z przemiłym pszczelarzem, podczas którego zadawały wiele ciekawych pytań dotyczących życia pszczół i tego, jak powstaje miód. Od państwa Andrzejaków usłyszeliśmy wiele fascynujących opowieści o pszczołach, ich zwyczajach, a także o kwiatach. Pan Kazimierz zaprezentował sprzęt, którym posługuje się na co dzień, pracując z pszczołami, a pani Zofia opowiedziała o miodzie i produktach pszczelich. Prezentację wzbogacającą prelekcję przygotowała Emilia Harmacińska – plastyk w MGOK Zagórów.

     

       W imieniu wszystkich uczestników „słodkiego spotkania” Emilia Harmacińska wręczyła gościom upominek i podziękowała za interesującą prelekcję. Po spotkaniu dzieci mogły degustować miód prosto z pasieki pana Kazimierza Andrzejaka.

     

       Składamy podziękowania za udział wszystkim uczestnikom spotkania, a w szczególności dzieciom z Ogniska Środowiskowo -Wychowawczego w Zagórowie wraz z panią Barbarą Świątek. E.H.

     

     

  • 28-07-2020 (1).JPG

    WARSZTATY PLASTYCZNE ZENTANGLE ®

        28 lipca miały miejsce ostatnie warsztaty plastyczne, które odbywały się w ramach projektu „WAKACJE 2020 z MGOK”. Tematem zajęć byłoZentangle®.

        Mali artyści plastycy wykonywali rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem.  Zentangle® - to wyraz, który powstał ze zlepienia dwóch słów  ZEN (sztuka kontemplacji, medytacji) i TANGLE (plątanina, bazgranie).  Nazwa mówi sama za siebie. Głównym celem jest relaks poprzez rysowanie, poprawienie koncentracji i twórcze odprężenie, a ponieważ jest to nie tylko arteterapia, ale również efektowna grafika, technika zyskała sobie popularność na całym świecie. Dzięki niej tworzy się nie tylko małe rysunki na kartce papieru, powstają też wielkogabarytowe prace, stanowiące dekorację wnętrz. Bywa, że ozdabiana jest odzież.
       Z ciekawostek podam, że twórcą tej metody jest Rick Roberts (były mnich, który przez dłuższy okres zamieszkiwał w Indiach) oraz artystka Maria Thomas ze Stanów Zjednoczonych.

       Możecie uwierzyć na słowo, że można kompletnie się zatracić podczas rysowania, co przytrafiło się naszym małym artystom. Efekty ich pracy można podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu MGOK. Najlepiej jednak spróbować samemu. Przestrzegam, że można wpaść w nałóg. Nie biorę za to odpowiedzialności ;)

        Wielbicieli artystycznych wyzwań zapraszamy do udziału w zajęciach Koła Plastycznego. Zapisy przyjmujemy od września (prowadząca Emilia Harmacińska tel. 724 541 010).

    E.H.

  • maxfit23 (1).JPG

    Spotkanie z Bartoszem Plucińskim „Jak zacząć aktywność fizyczną?”

           23 lipca odbyło się w MGOK Zagórów spotkanie z trenerem Bartoszem Plucińskim „Jak zacząć aktywność fizyczną?”. W wydarzeniu wzięła również udział właścicielka zagórowskiej siłowni „Maxxx Fit” Magdalena Słomczyńska wraz z trenerami.
          Bartosz Pluciński od kilku lat prowadzi „Kuźnię Sylwetki” i sukcesywnie promuje, m.in. w Golinie, Zagórowie i Tuliszkowie dbałość o tężyznę i sprawność fizyczną oraz ściąga ludzi z kanap. Dzięki jego pracy i motywacji jakość życia poprawiło wiele osób, które odzyskały apetyt na życie i zgubiły zbędne kilogramy.
           Trener podczas prelekcji przybliżył tematy związane z prawidłowym odżywianiem, odchudzaniem,  treningami siłowymi oraz obalił niektóre mity. - Głodzenie czy niedojadanie może wyrządzić organizmowi wielką szkodę. Paradoksalnie wydawałoby się nam, że szybko schudniemy, a okazuje się, że możemy przytyć, gdyż organizm w sytuacji, gdy wyczuwa zagrożenie, odkłada na potem tkankę tłuszczową-przekonywał.- W przygodzie z aktywnością fizyczną powinniśmy mieć na uwadze wzmocnienie mięśni, dzięki którym będziemy zwyczajnie sprawniejsi. Wtenczas nie dopadnie nas kontuzja, np. podczas takich prozaicznych czynności, jak np. schylanie. Ciało, które nie posiada wytrenowanych mięśni, jest podatne na kontuzje-nadmieniał.- Czasami inwestujemy pieniądze w zakup drogich ubrań, drogich kosmetyków, a zwyczajnie zapominamy o inwestycji w nasze ciała, które zapewne chcielibyśmy, aby służyły nam jak najdłużej. Brak dbałości o naszą postawę, sylwetkę, mięśnie, skutkuje tym, że w wieku 60 lat,  a nawet wcześniej, możemy być niesprawni fizycznie, co jest bardzo smutne- argumentował.
         Miały miejsce także konkursy sprawnościowe, w których można było wygrać karnety na siłownię i zajęcia ufundowane przez Magdalenę Słomczyńską  i Bartosza Plucińskiego. Publiczność chętnie rywalizowała, bawiąc się, ale także przy okazji demonstrując własne umiejętności. Jedna z uczestniczek zaprezentowała tzw. „deskę” i wydawało się, że może to bardzo trudne ćwiczenie wykonywać nawet  kilkanaście minut.
          Organizatorzy serdecznie dziękują trenerowi Bartoszowi Plucińskiemu za merytoryczną wiedzę i motywację, Magdalenie Słomczyńskiej za ufundowanie karnetów oraz kłaniają się w pas publiczności za przybycie, ciekawe pytania i udział w konkurencjach sprawnościowych. (mgok)

     

     

  • 23-07-2020 (1).jpg

    „Ściśle fajne” – wakacyjne warsztaty taneczne z Alicją Matuszak

        23 lipca 2020 r. kolejny raz za namową tancerek z Grupy Tęcza udało się zorganizować letnie warsztaty taneczne z Alicją Matuszak. Alicja jest już dobrze znana dziewczętom, bo prowadzi z nimi zajęcia choreograficzne na potrzeby orkiestry. Znana, lubiana, zdolna, kreatywna, otwarta na spotkania z dziećmi i młodzieżą. Dzisiaj również przeprowadziła bardzo ciekawe i twórcze zajęcia zakończone nauką nowego układu. Dziękujemy Alicji za świetne zajęcia, które pozwoliły owocnie spędzić to dzisiejsze przedpołudnie, a wszystkim uczestnikom, tym większym i tym mniejszym za wspaniały udział w warsztatach. Alicja już obiecała, że we ferie również nas odwiedzi i przygotuje ciąg dalszy dzisiejszego układu, który ma być składanką różnych rodzajów tańca. MGOK ufundował prowadzącej warsztaty słodki upominek, a uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w wakacyjnych zajęciach. Jeszcze przed nami kilka ostatnich wydarzeń w czasie tegorocznych Wakacji z MGOK, więc czekamy na Was!

     

    I.B.

     

  • 21-07-2020 (1).JPG

    Wakacyjne warsztaty Lego

         21 lipca 2020r. odbyły się warsztaty Lego  w ramach Wakacji z MGOK.  W warsztatach wzięły udział dzieci w wieku 7 -12 lat. Tematem   zajęć  był Jurassic World, na których dzieci  cofnęły się  do epoki dinozaurów i  do niesamowitego świata prehistorycznych gadów. Dowiedziały  się jak miliony lat temu żyły na naszej planecie dinozaury i dlaczego wyginęły. Tematem przewodnim było zbudowanie  niesamowitych modeli Diplodoka, Triceratopsa czy T-Rexa. Była to wspaniała zabawa i nauka, a my  gratulujemy wszystkim dzieciom super budowli z klocków. Dla tych , którzy chcieliby wziąć udział w kolejnych zajęciach mamy informację, że spotykamy się z p. Pauliną już za tydzień 29 lipca  we wtorek o godz. 16.30 do 18.00. Tematem zajęć będą piraci! Zapraszamy! Zapisy pod numerem telefonu – 601 511 375.

     

    I.B.

  • 16-07-2020 (1).JPG

    Spotkanie z maratończykiem Jarosławem Frankowskim „Jak zacząć biegać?”

          16 lipca odbyło się w MGOK Zagórów spotkanie z maratończykiem Jarosławem Frankowskim „Jak zacząć biegać?”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dla początkujących biegaczy, których coraz więcej pojawia się w Zagórowie na parkrunie i wspólnych treningach w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym w ramach działalności Grupy Biegowej ”Gęsiorze Zagórów”. Wydarzenie objął patronatem parkrun.
          Gość podczas prelekcji poruszał kwestie związane z
    motywacją, marszobiegami, techniką, rozciąganiem, schładzaniem, zapobieganiem kontuzji, odpowiednim strojem, odżywianiem  i nawadnianiem oraz regeneracją. Dzielił się własnymi doświadczeniami z przebiegniętych maratonów, jak również dawał cenne wskazówki, jak umiejętnie rozpocząć przygodę z bieganiem i unikać kontuzji. – Bieganie jest wspaniałe, gdy wiąże się z konsekwencją w treningach. Trzeba sobie stawiać cele i nie szukać wymówek. Bieganie powinno stać się dla człowieka częścią higieny, np. tak jak mycie zębów-przekonywał maratończyk.
          Organizatorzy dziękują bardzo Jarosławowi Frankowskiemu za wykład oraz przybyłym biegaczom za udział w spotkaniu. (mgok)

  • 16-07-2020-1 (1).JPG

    „Cudze chwalicie swoje poznajcie”

       Pod taką nazwą odbyło się 16 lipca 2020 r. w sali kinowej MGOK spotkanie z p. Dorotą Kinast z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej , który ma swoją siedzibę w Lądzie. Spotkanie miało na celu przybliżyć dzieciom walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe naszego regionu. Bardzo ciekawe, edukacyjne spotkanie połączone z Kołem Fortuny, gdzie dzieci kręciły kołem, losowały pytanie i musiały na nie odpowiedzieć. Nasz gość przygotował dla wszystkich uczestników spotkania upominki – mapę Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, naklejki i gipsowe figurki do pomalowania w domu. My również przekazaliśmy p. Dorocie upominek ufundowany przez MGOK – książkę o tematyce przyrodniczej. Wszystkie dzieci otrzymały również pamiątkowe dyplomy za udział w wakacyjnych zajęciach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a szczególnie dzieciom z Ogniska Środowiskowo-Wychowawczemu wraz z paniami – Małgorzatą Pruszyńską i Barbarą Świątek. Dziękujemy również p. Dorocie Kinast za ciekawe spotkanie i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach, tym razem już może na terenach Parku Krajobrazowego.

     

    I.B.

  • 15-07-2020 (1).JPG

    WARSZTATY PLASTYCZNE „MALOWANIE W NATURZE”

        15 lipca miały miejsce kolejne już warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach programu „WAKACJE Z MGOK”. Tym razem było to malowanie na folii stretch na skwerze przed MGOK. Malowanie na folii jest rodzajem zabawy sensorycznej. Dzieci stymulują zmysł wzroku i dotyku, ćwiczą motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową oraz kreatywność. Zabawa ta pozwala również w pełni rozwijać potencjał twórczy małego artysty. 

     

    Podczas warsztatów dzieci miały rozdane szablony, z których miały utworzyć obrazek, obrysowując kontury pisakiem permanentnym, a następnie wypełnić je farbami. Zabawa ta przyniosła dzieciom wiele radości, a efekty zaskakiwały wszystkich zatrzymujących się przechodniów.

     

    Dziękujemy wszystkim małym artystom za udział w warsztatach i już dziś zapraszamy na kolejne, które odbędą się 28 lipca w godz.10:00-12:00.

     

    E.H.

  • 14-07-2020 (1).JPG

    „Mali tancerze do dzieła!” – warsztaty taneczne

        14 lipca 2020 r. odbyły się w ramach Wakacji z MGOK warsztaty taneczne pod nazwą „Mali tancerze do dzieła!”. Zajęcia poprowadziła znana już dzieciom, lubiana, otwarta i kreatywna Wiktoria Gośka, która sama od kilku lat tańczy w MGOK w Grupie Tańczące Nuty. Taniec to jej pasja i duża przyjemność, a teraz doszła do tego frajda prowadzenia zajęć z młodszymi dziećmi. Są to już jej drugie warsztaty i sama dopytuje o możliwość poprowadzenia takich zajęć i nauczenia fajnych, nowych układów tanecznych. Dzieci jak zwykle były bardzo zadowolone z zajęć, z których wiele skorzystały . Ważne jest również, że mogły się spotkać po tak długiej przerwie i wspólnie potańczyć. Dziękujemy Wiktorii za sympatyczne i ciekawe zajęcia, a dzieciakom za udział. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze zorganizować takie warsztaty w czasie ferii zimowych.

     

    I.B.

  • 09-07-2020 (1).JPG

    Spotkanie z leśnikiem Jerzym Winterem

        9 lipca 2020r. w ramach programu „Wakacje z MGOK” odbyło się spotkanie z leśnikiem Jerzym Winterem pod nazwą: „ Co każdy o lesie wiedzieć powinien?”. Spotkanie jak na nazwę przystało odbyło się w lesie przy ul. Szubianki. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Ogniska Środowiskowo- Wychowawczego w Zagórowie wraz z paniami Małgorzatą Pruszyńską i Barbarą Świątek – bardzo dziękujemy za aktywny udział. Dzieciom bardzo spodobało się spotkanie, na którym zadawały wiele pytań i otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Było również wiele ciekawych opowieści o zwierzętach, ich zwyczajach, o przyrodzie w lesie. A na koniec p. Jerzy przypomniał wszystkim dzieciom jak należy zachowywać się w lesie. W imieniu wszystkich uczestników Dyrektor MGOK  Łukasz Parus wręczył gościowi upominek i podziękował za przyjęcie zaproszenia. Dzieci natomiast dostały słodkie  podziękowanie za udział w spotkaniu przygotowane przez gościa. Jeszcze raz dziękujemy p. Jerzemu Winterowi, wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli posłuchać ciekawych opowieści o lesie.

     

    I.B.

  • 08-07-2020 (1).JPG

    „Wyśpiewaj piosenkę” – warsztaty wokalne

        8 lipca 2020 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się warsztaty wokalne „Wyśpiewaj piosenkę” z otwartą, kreatywną i wesołą Izabellą Graczyk. Dzisiaj były to zajęcia dla młodszej grupy dzieci w wieku 5-8 lat, które dopiero rozpoczynają naukę i przygodę z piosenką. Pod fachowym okiem młodzi soliści poznali tajniki wokalne: co to jest emisja głosu, interpretacja piosenki, jak ćwiczyć swoją skalę głosu. Były zabawy z muzyką, ćwiczenia dykcyjne i głosowe. Tematem przewodnim warsztatów była nauka piosenki i udało się świetnie opanować refren piosenki. Zajęcia ciekawe zachęciły dzieci do nauki śpiewania. Dziękujemy Izabelli Graczyk za przyjęcia zaproszenia i przeprowadzenie warsztatów, a wszystkim dzieciakom za aktywny udział. Na kolejne spotkanie z piosenką  zapraszamy już 22 lipca 2020 r. również na godz. 17.00

     

    I.B.

  • 07-07-2020 (1).JPG

    WARSZTATY PLASTYCZNE „GOŃ LATAWCE”

       7 lipca miały miejsce kolejne warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały latawce. Praca ta przyniosła im wiele radości. Latawce te dzieci puszczały i goniły na skwerku przy MGOK,a później  zabrały do domu, by w wietrzny dzień mogły jeszcze nie raz  szybować po niebie.

     Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach plastycznych i już dziś zapraszamy na kolejne, które odbędą się 15 lipca w godz. 16:00-18:00.

  • 06-07-2020 (1).JPG

    Zajęcia online w MGOK nagrodzone

        Wszystkie dzieci, które brały udział przez 10 tygodni w zajęciach plastycznych online w naszym ośrodku zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami przygotowanymi przez Emilię Harmacińską oraz upominkami ufundowanymi przez MGOK. Dla rodziców również przygotowaliśmy niespodzianki w postaci filmów DVD.  Dyplomy otrzymają również soliści i dzieci z Kół Tanecznych, którzy również brali udział w zajęciach i prezentowali swoje efekty zajęć w domu. Dyplomy będą na nich czekały we wrześniu, gdy rozpoczną się zajęcia! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim dzieciakom i rodzicom za udział w naszej zabawie i do zobaczenia na zajęciach wakacyjnych!

     

    I.B.

  • 02-07-2020 (1).JPG

    WARSZTATY PLASTYCZNE „OPTYCZNE ZWIERZĄTKA”

        2 lipca miały miejsce pierwsze zajęcia przygotowane dla dzieci w ramach programu WAKACJE Z MGOK. Były to warsztaty plastyczne, w których wzięły udział mali artyści plastycy. Podczas zajęć dzieci wykonywały prace, w których wykorzystano złudzenie optyczne, a tematyką prac były zwierzątka. Dzieła te wymagały od twórców skupienia i kreatywności, z czym dzieci poradziły sobie doskonale. Wykonywanie tej pracy i spotkanie z rówieśnikami sprawiło wszystkim uczestnikom warsztatów wiele radości.

         Dziękujemy dzieciom za udział w warsztatach i wspaniałą zabawę. Prace małych artystów zostaną zaprezentowane na wystawie w holu MGOK.

        Już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty plastyczne, które odbędą się 7 lipca w godz.14:00-16:00.

  • 08-03-2020 (1).jpg

    Koncert Recepty na Dzień Kobiet

          8 marca odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie koncert zespołu rockowego Recepta. Muzycy ostatni raz gościli w MGOK 5 lat temu i występowali w czasie wakacji. Tym razem zagrali z okazji Dnia Kobiet.
           Recepta działa od 2013 r. i prezentuje głównie autorską muzykę rockową i popową. Wokalistka Barbara Drop, znana z charyzmatycznego wokalu, pochodzi z Trąbczyna, a swoje pierwsze kroki na niwie muzycznej stawiała w zagórowskim Domu Kultury śpiewając z zespołem Wartusy. Band słynie z ciekawych gitarowych i perkusyjnych brzmień oraz aranżacji Arkadiusza Sobolewskiego (gitara), Arkadiusza Petruka (klawisze), Mikołaja Mieszały (gitara basowa) i Andrzeja Jaśniewicza (perkusja). Świetnym dopełnieniem są chórki w wykonaniu Joanny Łukowskiej.
        Zespół zaprezentował wiele autorskich energetycznych utworów, jak również kilka piosenek z repertuaru polskich wykonawców (np. Kasia Kowalska, Hey). -Bardzo dobry koncert. Nic nie zastąpi muzyki granej na żywo. Wokal, gitary, klawisze i bębny to połączenie, które w odbiorze niesamowicie porusza człowieka. Aż chce się tańczyć. Cieszymy się, że jest w Zagórowie możliwość posłuchania tego rodzaju muzyki-podzielił się opinią jeden z uczestników koncertu.
         Organizatorzy serdecznie dziękują muzykom za przyjazd do Zagórowa, występ
    i uświetnienie obchodów Dnia Kobiet. Podziękowania kierują także do Grzegorza Cieślewicza, który uwiecznił wydarzenie na fotografii. (mgok)

  • 06-03-2020 (1).JPG

    Próby Fantazjany

       Trwają intensywne próby Grupy Teatralnej Fantazjana, która już za tydzień  13 marca weźmie udział w 42 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych Przestrzenie Wyobraźni w Kłodawie, a których głównym organizatorem jest CKiS w Koninie. Konfrontacje to przegląd dziecięcych teatrów o jednej z najdłuższych tradycji w Polsce, a Fantazjana bierze w nim udział już trzynasty raz. Przez te lata przegląd  stał się platformą nie tylko do prezentacji amatorskich przedstawień, ale również do doskonalenia warsztatu instruktorskiego. I w tym roku również będą w jury  specjaliści z zakresu teatru i edukacji teatralnej, którzy fachowo ocenią nasz spektakl. Przygotowujemy nową sztukę i cieszymy się z udziału w tych Konfrontacjach oraz warsztatach teatralnych, które zawsze są atrakcją dla młodych aktorów. Trzymajcie za nas kciuki, a o efektach naszej pracy poinformujemy za tydzień.

     I.B.

     

  • 05-03-2020 (1).JPG

    Dzień Kobiet w Klubie Seniora

       5 marca 2020 r. odbyło się kolejne zebranie zagórowskiego Klubu Seniora. Tym razem okazją do spotkania był Dzień Kobiet. Panie przy kawce i ciastku mogły miło spędzić to dzisiejsze popołudnie. Nie zabrakło również muzycznego akcentu spotkania, bo jak zawsze p. Jan Herian umilał czas swoją grą i śpiewem. Bardzo dziękujemy, że zawsze znajdzie czas dla Klubu Seniora. Nie zbrakło również niespodzianki i prezentu dla Pań w postaci wiosennego kwiatka ufundowanego przez MGOK, a wręczonego przez dyrektora Łukasza Parusa i p. Janka. Wszystkim Paniom z okazji ich święta życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

    I.B.

     

  • 29-02-2020canta (5).jpg

    UDZIAŁ CHÓRU „CANTABILE” W VIII PRZEGLĄDZIE CHÓRÓW W KOLE

     

      29 lutego, podczas VIII Przeglądu Chórów w Kole, który jest organizowany przez Miejski Dom Kultury w Kole, Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Kole oraz Szkołę Muzyczną Yamaha w Kole, wzięły udział cztery chóry: CHÓR MIESZANY „DOMINANTA” Z BABIAKA z dyrygentem Katarzyną Stuczyńską, ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „ZŁOTA JESIEŃ” Z KOSTRZYNA z dyrygentem Markiem Rybakiem, CHÓR DZIECIĘCY „LA VIOLETTA” Z PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ W KOLE z dyrygentami Markiem Kłanieckim i Mają Gralińską oraz reprezentant naszego ośrodka kultury i powiatu słupeckiego CHÓR MIESZANY „CANTABILE”  z dyrygentem Aleksandrą Koronkowską. Celem przeglądu była przede wszystkim popularyzacja idei śpiewu chóralnego i promocja śpiewu zespołowego w środowisku lokalnym. Chóry prezentowały zróżnicowany repertuar od kanonu, muzyki religijnej, rozrywkowej, ludowej do poezji śpiewanej. Tegoroczną edycję muzycznego wydarzenia swoim patronatem objęli Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski i Starosta Kolski Robert Kropidłowski. Tradycyjnie już imprezę prowadził Waldemar Jednoróg. Miła i sympatyczna impreza zakończyła się wręczeniem symbolicznych podarunków przez organizatorów. Dyrygent CHÓRU MIESZANEGO „CANTABILE” Aleksandra Koronkowska wraz z chórzystami dziękuje za zaproszenie na przegląd.  

     

  • 02-03-2020 (6).JPG

    Marcowe spotkania z KinoSzkołą

       2 marca nasze kino odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Zagórowie. W ramach programu KinoSzkoła obejrzeli filmy pt. „Liliana Pędziwiatr" poprzedzony prelekcją na temat "KAŻDY DAR JEST SZCZEGÓLNY, CZYLI JAK DBAĆ O SWOJE TALENTY?" oraz „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” z prelekcją „CO NAS MOTYWUJE DO DZIAŁANIA?”. Prelekcje poprowadził Łukasz Nieradko. Do zobaczenia na następnym spotkaniu.

  • 01-03-2020 (8).jpg

    Stand-Up w Zagórowie

       1 marca 2020 r. po raz pierwszy w Zagórowie odbył się w Domu Kultury „Wieczór Komedii Stand-up”. Swoje show przedstawili Krzysztof Kamyszek i i Maciej Brudzewski. Występ zgromadził sporo młodej widowni, która świetnie się bawiła. Dwugodzinny występ, podzielony na dwie części był olbrzymią dawką humoru i śmiało można powiedzieć, że zabawa była przednia. Dziękujemy wykonawcom za poprawę humoru, a odbiorcom za przybycie. Specjalne podziękowania dla Weroniki Cieślewicz, za wykonanie zdjęć.

  • 24-02-2020 (1).JPG

    Warsztaty papierowej wikliny

         24 lutego słuchaczki Sekcji Plastycznej ZUTW wzięły udział w warsztatach papierowej wikliny, które na prośbę opiekunki sekcji Emilii Harmacińskiej poprowadziła Dorota Kinast ze Stowarzyszenia „Łomowianki”.

        Pani Dorota Kinast na początku wytłumaczyła wszystkim co to jest papierowa wiklina i skąd się wzięła. Papierowa wiklina to specjalny sposób na wyplatanie różnego rodzaju przedmiotów z cienkich rurek papieru. Technika ta jest często zwana wyplataniem z gazet i może być sposobem recyklingu, dzięki któremu dbamy o środowisko, dając nowe życie starym gazetom i ulotkom. Następnie pani Dorota zaprezentowała w jaki sposób zwija się papierowe rurki. Na zakończenie każda z pań wykonała tą techniką wielkanocne jajko oraz serduszko.

       Wszystkim słuchaczkom twórczość ta sprawiła ogromną radość i satysfakcję.Specjalne podziękowania za poprowadzenie bardzo ciekawych zajęć słuchaczki Sekcji Plastycznej składają  pani Dorocie Kinast.

  • 20-02-2020 (1).JPG

    Tłusty Czwartek w Klubie Seniora

       20 lutego 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie zagórowskiego Klubu Seniora działającego przy MGOK w Zagórowie. Oprócz wielu spraw organizacyjnych, które trzeba skrupulatnie omówić, nie obyło się bez uszanowania dzisiejszego dnia, czyli Tłustego Czwartku i na stole pojawiły się pączki ufundowane przez MGOK. Wszystkim życzymy Smacznego!

  • 14-02-2020 (1).JPG

    Koncert Walentynkowy „Przeboje Musicalowe”

        14 lutego 2020 r. odbył się w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie z okazji Walentynek Koncert Przeboje Musicalowe w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Koncert doskonale wplótł się w klimat Walentynek ze swoimi przebojami. A w koncercie mogliśmy usłyszeć takie przeboje jak m.in. „Skrzypek na dachu”, „Evita”, „Koty”, ,,Ktoś taki jak ty”, „Amor, amor ,amor”, „Duet balkonowy” i wiele innych. W koncercie wystąpili Artyści Scen Poznańskich: Anna Bajerska –Witczak, Anna Michalak, Klaudiusz Kapłon , Tomasz Raczkiewicz i skrzypaczka Barbara Szelągiewicz. Był to pełen magii i miłosnych historii koncert, który sprawił, że ten wyjątkowy wieczór  dostarczył  zebranej publiczności wiele radości i wzruszeń.

     

     Dziękujemy artystom za wspaniały koncert, a jak zawsze cudownej publiczności za udział. Życzymy,aby takich walentynkowych wieczorów  było jak najwięcej przez cały rok.

     

    I.B. 

  • 08-02-2020 (1).JPG

    Koncert Finałowy Programu Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny

       8 lutego 2020 r. odbył się  Koncert Finałowy V edycji programu Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny w sali kinowej MGOK w Zagórowie. Jest to program, który w czasie ferii zawsze znajduje młode talenty, a finał tego programu odbył się na zakończenie ferii zimowych z MGOK. Wystąpiły chętne dzieci, które chciały pochwalić się swoim talentem ! Byli  tancerze, soliści, recytatorzy i instrumentaliści. A w koncercie zaprezentowali się: Natalia Fagasińska, Zosia Cieślewicz , Natasza Grześkiewicz, Gabrysia Bilińska, Nikola Górniak, Angelika Pilarska i Łukasz Burda. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek ufundowany przez MGOK. Drogą głosowania przez publiczność Gwiazdą V Edycji Programu została solistka Natasza Grześkiewicz z Lądku. Gratulujemy pięknie talentu i radości ze śpiewania, co było widać na scenie. Dziękujemy wszystkim wykonawcom za udział w koncercie i życzymy dalszego kształcenia i doskonalenia swoich talentów. Rodzicom i dziadkom również gratulujemy fantastycznych dzieciaków.  Na publiczność czekała niespodzianka - trzy podwójne karnety do kina na dowolny seans. Zapraszamy już za rok na kolejną edycję programu Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny! I.B.

  • 06-02-2020.jpg

    Wyjazd do Aquaparku w Kaliszu

      6 lutego 2020 r. w ramach Ferii z MGOK grupa dzieci z rodzicami udała się na kolejny wyjazd na basen. Tym razem był to Aquapark w Kaliszu, który cieszy się dużą popularnością, bo ma wiele atrakcji dla dzieci – trzy zjeżdżalnie, duży basen, rwącą rzekę, basen sportowy, basen na zewnątrz solankowy, a dla rodziców dwa jacuzzi.

      Po pobycie na basenie zrelaksowani, wypoczęci ale głodni wpadliśmy do McDonalds. Bardzo udany wyjazd, grupa dzieci spisała się na medal, a na kolejne wyjazdy na baseny zapraszam w wakacje i może będzie to nawet tropikalna wyspa, która ma powstać w tym roku w Polsce. Do zobaczenia na kolejnych wyjazdach!

    I.B.

     

  • 05-02-2020 (1).JPG

    Warsztaty taneczne w ramach Ferii z MGOK

       5 lutego 2020 r. odbyły się warsztaty taneczne w ramach Ferii z MGOK. Z pierwszą grupę najmłodszych dzieci zajęcia poprowadziły dziewczęta z najstarszej grupy tanecznej Tańczące Nuty, które same zaproponowały, aby potańczyć i nauczyć je nowego układu. Fajna sprawa, kiedy starsze koleżanki chcą przekazać swoją wiedzę młodszym. Dziękuję Wiktorii Gośka, Michalinie Gaudyn, Joannie Rogowicz za sympatyczne i wesołe zajęcia. Widziałam, że dzieci były zadowolone i już pytały o kolejne spotkanie.

       Drugie warsztaty dla starszej grupy  poprowadziła jak zawsze niezawodna Alicja Matuszak, która sama uwielbia tańczyć, ale również cieszy się ,że może z innymi podzielić się swoim talentem. A dodam ,że Alicja w trzeciej edycji wygrała swoim tańcem Program Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny. Dziękuję Alicji za warsztaty i za to, że zawsze znajdzie czas dla młodszych koleżanek. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec spotkań tanecznych z Alicją.

     

    I.B.

     

  • 04-02-2020mazoertki (1).jpg

    Warsztaty Grupy Zagórowskich Mażoretek

       4 lutego 2020 r. odbyły się pierwsze warsztaty dla dziewcząt z grupy mażoretek, które od września utworzyły taką grupę taneczną przy Orkiestrze Zagórowskiej. Warsztaty poprowadziła instruktor tańca  Michalina Trawińska z Sompolna, która taką grupę prowadzi przy orkiestrze w Sompolnie. Na zajęcia przyjechały również dziewczęta z Sompolna i bardzo pomogły w przeprowadzeniu warsztatów. Z relacji dziewcząt dowiedziałam się , że są bardzo zadowolone z zajęć, dużo się nauczyły i chcą jeszcze kiedyś skorzystać z takiej formy nauki. Dziękuję instruktorce i dziewczynom z Sompolna za cenne uwagi , Robertowi Żurańskiemu za pomoc w zoorganizowaniu warsztatów, Alicji Matuszak i dziewczętom za udział, a dyrekcji MGOK Łukaszowi Parusowi za ufundowanie zajęć.

    I.B.

     

  • 04-02-2020lego (1).JPG

    Warsztaty naukowe dla dzieci w MGOK

       4 lutego 2020 r. odbyły się w ramach Ferii z MGOK warsztaty naukowe dla dzieci „ W krainie suchego lodu”. Bardzo ciekawe zajęcia co widać na twarzach dzieci, które z natury są ciekawe jak powstają różne zjawiska fizyczne. Organizatorem tych warsztatów i poprzednich „Iluzje optyczne, czyli jak nas oszukuje mózg” była firma Bricks 4 Kidz z Konina, która już kolejny raz przyjeżdża do nas z ciekawymi warsztatami. Dziękujemy p. Paulinie Korzyniewskiej za zorganizowanie bardzo ciekawych zajęć i mamy nadzieję, że jeszcze będzie możliwość skorzystania z takich warsztatów.

    I.B.

     

  • 04-02-2020 (1).JPG

    Warsztaty plastyczne - RECYKLINGOWE ZWIERZĄTKA

        04 lutego miały miejsce warsztaty plastyczne, które w ramach programu FERIE ZIMOWE z MGOK prowadziła Dorota Kinast ze Stowarzyszenia „Łomowianki”. Tematem tychże zajęć były recyklingowe zwierzątka.

      Obecnie panuje trend na wykonywanie zabawek z recyklingu, a dokładnie z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. Na tej bazie można stworzyć prawdziwe cuda. Kiedy mamy już główną cześć, którą jest papierowa rolka, przyozdabiamy ją kolorowymi papierami. Papierowe zwierzęta: lisek, słoń i miś podbiły serca maluchów. Wycinanki dla dzieci są prawdziwą frajdą i dają możliwość kreowania własnej formy. W tworzenie zwierzątek zaangażowane były także mamy i babcie.

       Za poprowadzenie ciekawych warsztatów dziękujemy Dorocie Kinast, a plastykom małym i dużym za przybycie i zaangażowanie. 

  • 03-02-2020 (1).JPG

    Spektakl muzyczny „Spiżarnia dźwiękowa”

       3 lutego 2020 r. odbył się kolejny spektakl dla dzieci w ramach Ferii z MGOK. Był to tym razem spektakl muzyczny w wykonaniu Filharmonii Pomysłów z Poznania pt: „Spiżarnia dźwiękowa”. Była to opowieść  o przygotowaniach uczty muzycznej i urodzin dla Muzolka.

     Bardzo ciekawe, rozśpiewane przedstawienie z udziałem dzieci. Wstęp na spektakl był wolny, bo to wydarzenie ufundował dzieciom MGOK.  Dziękujemy wszystkim dzieciom , rodzicom i dziadkom za udział w przedstawieniu i zapraszamy jeszcze na kolejne wydarzenia, które odbędą się jeszcze do końca ferii. Zapraszamy !

     

  • 31-01-2020 (1).JPG

    WARSZTATY LEGO

       31 stycznia 2020 r. w ramach Ferii z MGOK odbyły się zajęcia dla dzieci pod nazwą: „Iluzje optyczne - czyli jak nas oszukuje mózg” - połączenie warsztatów naukowych i zajęć z robotyki. Dzieci przekonały  się, że umiejętne zestawianie ze sobą różnych barw i kształtów, wpływa na postrzeganie i odbieranie ich przez ludzkie oko. Podczas warsztatów uczestnicy  samodzielnie tworzyli  iluzje optyczne, w tym także iluzję trójwymiarowości. Było to bardzo ciekawe doświadczenie i fajnie spędzony czas. A już we wtorek 4 lutego o godz. 16.30 zapraszamy dzieci na warsztaty „W krainie suchego lodu”. I.B.

  • 30-01-2020.jpg

    Wyjazd na Termy do Uniejowa

       30 stycznia 2020 r. w ramach Ferii z MGOK odbył się wyjazd dla dzieci, rodziców i seniorów na Termy do Uniejowa. Był to doskonały pomysł biorąc pod uwagę pogodę, która nas nie rozpieszcza. Kąpiel się udała i w doskonałych humorach cała grupa wróciła do domu. A przed nami kolejny wyjazd na basen do Kalisza i są jeszcze wolne miejsca więc zapraszamy do korzystania z tej formy spędzenia czasu w  ferie.  Zapisy i wpłaty jeszcze do środy . Zapraszamy!

    I.B.

     

  • 29-01-2020 (1).JPG

    Andaluzja w opowieści żeglarskiej i autorskim malarstwie

          29 stycznia odbyło się w sali konferencyjnej MGOK Zagórów spotkanie z kapitanem morskiej żeglugi Jackiem Podgórskim i malarką Aleksandrą Hanaj-Podgórską pt. „Andaluzja-zaczarowany świat południa Hiszpanii”.
           Kapitan Jacek Podgórski pływał po morzach i oceanach ponad 20 lat. W sumie pokonał ok. 140 tys. mil. Aleksandra Hanaj-Podgórska, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,  towarzyszyła mężowi w wielu morskich wyprawach, co znalazło odzwierciedlenie w autorskiej twórczości malarskiej.
          Kapitan przybliżył audytorium arkana żeglarstwa oraz żeglugi po południu Hiszpanii. Opowiedział m.in. o malowniczych miastach Andaluzji, przyrodzie, historii i kulturze hiszpańskiej. Aleksandra Hanaj-Podgórska zaprezentowała część swoich obrazów, które ściśle łączyły się z narracją męża.
            Dziękujemy państwu Podgórskim za bardzo ciekawe spotkanie pełne słońca, malowniczych pejzaży i flamenco oraz gratulujemy pasji. Dziękujemy również Karolinie Parus za upieczenie ciastek hiszpańskich. (mgok)      

  • 29-01-2020ks (1).jpg

    Dzień Babci i Dziadka Klubu Seniora

        29 stycznia w restauracji „ Małe co nieco” w Ciążeniu zagórowski Klub Seniora świętował Dzień Babci i Dziadka. Tradycyjnie były tańce, śpiewy i miłe pogwarki. Przewodnicząca Krystyna Szelewicz-Ciochocka serdecznie dziękuje seniorom za liczne przybycie oraz państwu Waszakom za miłą gościnę.
         Gratulujemy członkom Klubu Seniora aktywności i życzymy wszystkiego najlepszego! (mgok)

  • 28-01-2020 (1).JPG

    Spektakl teatralny „Baśń Zimowa”

        28 stycznia 2020 r. w sali Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie  w ramach Ferii z MGOK odbył się spektakl teatralny dla dzieci  pt: „Baśń Zimowa”  Teatru Gargulec z Poznania. Był to wesoły spektakl o przygodach Bałwanka, który czuł się trochę samotny. Na szczęście, główny bohater, na swojej drodze spotyka wiele barwnych postaci, między innymi Panią Bałwankową, Zajączka czy Panią Mróz. W trakcie przedstawienia Zajączek zaprezentował  dzieciom zimową rozgrzewkę, a Bałwanek, z pomocą widzów, dowiedział  się jak działa termometr i   rozwiązał  zagadkę - czy wszystkie śnieżynki są takie same? Spektakl Teatru Gargulec uczył dzieci zasad bezpieczeństwa w zimowej porze roku. Wszystkiemu towarzyszyła  czarująca muzyka, która wprowadziła najmłodszych w zimowy nastrój .

       Dziękujemy wszystkim dzieciom , dziadkom i rodzicom za udział w spektaklu i już zapraszamy na kolejny w poniedziałek 3 lutego o godz. 9.30 . Będzie to sztuka „ Zakątek dźwiękowierszy” i jak dzisiaj wstęp jest wolny , bo spektakle ufundował MGOK. Zapraszamy ! Przyjdźcie koniecznie!

    I.B.

  • 23-01-2020 (1).JPG

    III obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie

       23 stycznia odbyły się przy tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów III obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Celem uroczystości jest upamiętnienie ofiar Holokaustu oraz refleksja na temat pojęć, takich jak nienawiść, ksenofobia, nacjonalizm, antysemityzm i rasizm.
          
    W obchodach wzięli m.in. udział: Starosta Powiatu Słupeckiego dr Jacek Bartkowiak, Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski,  ks. Józef Nowakowski z Parafii Rzymskokatolickiej w Zagórowie, pastor Waldemar Wunsz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu dr Paweł Mazur i Barbara Stopczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof Damian Kruczkowski, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Szymon Pietrzykowski oraz delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół gminnych i powiatowych.

    Uroczystość poprowadził dyrektor MGOK Zagórów Łukasz Parus. Po powitaniu zebranych głos zabrała wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie Magdalena Szeflińska, która opowiedziała o realizowanym w szkole Projekcie Krokus. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Koninie Damian Kruczkowski zaprezentował miniwykład pt. „Pamięć i tożsamość-wielokulturowa historia polskich miast i wsi”.
         Część artystyczną przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie oraz Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Trąbczynie pod opieką nauczycieli Daniela Słowińskiego i Marzeny Kazimierskiej. Licealistka Zuzanna Wilczyńska zaśpiewała do akompaniamentu nauczyciela utwór autorstwa Jacka Cygana i Leopolda Kozłowskiego „Drzewka Kazimierza”, natomiast wychowanki Szkoły Unii Europejskiej Klaudia Żelek i Klara Białecka zaprezentowały recytację wiersza Wisławy Szymborskiej „Nienawiść” oraz piosenkę Marka Grechuty „Wolność”.
          Za ofiary Zagłady wspólnie modlili się chrześcijanie i Żydzi: ks. Józef Nowakowski, pastor Waldemar Wunsz oraz dr. Paweł Mazur.
          Przemawiali również pracownik IPN Szymon Pietrzykowski, Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak oraz Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman. Historyk i włodarze mówili m.in. o potrzebie pamięci i wyciągania lekcji z historii.
          Organizatorzy III obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie serdecznie dziękują wielu osobom za życzliwość i pomoc w organizacji wydarzenia. Specjalne podziękowania kierują do: dr. Jacka Bartkowiaka, Starosty Powiatu Słupeckiego; Romana Kultermana, Burmistrza Gminy Zagórów; Anny Radnieckiej,  prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Zagórowie; Damiana Kruczkowskiego, dyrektora
    Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i wiceprezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof nauczycieli Marzeny Kazimierskiej i Daniela Słowińskiego oraz uczennic Zuzanny Wilczyńskiej, Klaudii Żelek i Klary Białeckiej; dr. Pawła Mazura i Beaty Stopczyńskiej; ks. Jóżefa Nowakowskiego; pastora Waldemara Wunsza; dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów; Macieja Kusza, Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy; starszego aspiranta Wojciecha Kujawy, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Słupcy; Marcina Antkowskiego, naczelnika Posterunku Policji w Zagórowie; Pawła Ławniczaka, starszego dzielnicowego i starszego aspiranta z Posterunku Policji w Zagórowie; Michała Króla, prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie i pracowników; Honoraty Kubackiej, właścicielki posesji przy. ul. Średniej. (mgok)
         

              

     

  • 17-01-2020 (1).jpg

    Zagórowscy seniorzy na warsztatach w Strzałkowie

        17  stycznia na terenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego (Strzałkowo) odbyły się pierwsze warsztaty pn. “Zdrowe żywienie”, które realizowane są w ramach projektu współpracy pn. “Gotowanie Atrakcją Regionu”.

    Tematem pierwszych zajęć było hasło “W zdrowym ciele zdrowy duch”. Dietetyk Dorota Szpiler-Maciejewska zapoznała uczestników warsztatu z zasadami zdrowego żywienia, komponowania prawidłowego dobowego jadłospisu na podstawie piramidy zdrowego żywienia oraz wspólnie z uczestnikami sporządziła przepyszne koktajle.

    Przypomnijmy, iż 14 września 2018 r. Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Produktu Lokalnego, w osobach Grzegorz Cieślewicz – Prezes, Aleksandra Wysokowska – Skarbnik, podpisali umowę o przyznaniu pomocy na operację zatytułowaną „Inkubator Przetwórstwa Lokalnego”, wysokość dofinansowania 500 tys. zł.

    Otrzymane dofinansowanie są to środki pozyskane przez Stowarzyszenie “Unia Nadwarciańska” na działania związane z tworzeniem i rozwojem inkubatorów przetwórstwa lokalnego.

    Inkubator powstał w budynku byłej stołówki Centrum Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie. Cieszymy się ,że nasi seniorzy z ZUTW i Koła Seniora również wzięli udział w tej cennej inicjatywie. Życzymy ciekawych zajęć i zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności.

    I.B.

  • 19-01-2020 (1).JPG

    Dzień Babci i Dziadka

       19 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka odbył się w MGOK koncert w wykonaniu Kół Tanecznych i Koła Wokalnego. Swoje układy taneczne zaprezentowały grupy: Kropeczki, Iskierki, Tęcza i Tańczące Nuty. Były zabawy z muzyką, zumby i układy dance.

        Nie zabrakło również piosenek, które zaśpiewały solistki: Iga Kantarowska, Zuzia Górniak, Marta Karolak, Marta Grzeszczak i Klaudia Jankowska. Była również piosenka wspólnie zaśpiewana przez wszystkie dzieci. Było to bardzo miłe spotkanie, a jako prezent dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt kolorowe balony. Wszystkim babciom i dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!

     

    I.B.

     

  • 12-01 (1).JPG

    Koncert WOŚP

       12 stycznia 2020 r. odbył się już 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zakończył się koncertem na hali. W koncercie z ramienia MGOK wystąpili – młodzież ze Szkółki Muzycznej – Alicja Matuszak, Zuzanna Wilczyńska, Wojtek Nowakowski, Daria Dutkowiak oraz Daniel Słowiński. Z Koła Wokalnego zaprezentowali się –Iga Kantarowska, Marta Karolak i Marta Grzeszczak, a z  kół tanecznych najstarsza grupa Tańczące Nuty.

        W koncercie nie zabrakło również dzieci i młodzieży ze SP w Zagórowie, Trąbczynie i Łukomiu oraz młodego, zdolnego akordeonisty Wiktora Bąka . Dziękujemy wszystkim wykonawcom, opiekunom, nauczycielom, rodzicom oraz licznie zgromadzonej publiczności za udział i wsparcie tej cennej akcji WOŚP. Do zobaczenia za rok!

    I.B.

  • 15-01-2020 (1).jpg

    Kolejne spotkanie z KinoSzkołą

       15 stycznia nasze kino odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Trąbczynie. W ramach programu KinoSzkoła obejrzeli film pt. „Magiczny dywan" poprzedzony prelekcją na temat "WARTO DOTRZYMYWAĆ OBIETNIC!". Prelekcje poprowadziła Iwona Cichocka. Do zobaczenia na następnym spotkaniu.

  • 08-01-2020 (3).JPG

    Pierwsze w tym roku spotkanie z KinoSzkołą

       8 stycznia nasze kino odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Trąbczynie. W ramach programu KinoSzkoła obejrzeli film pt. „Polarny Rok" poprzedzony prelekcją na temat "STEREOTYPY I UPRZEDZENIA JAKO BARIERY W KONTAKCIE Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM". Prelekcje poprowadził Łukasz Nieradko. Do zobaczenia na następnym spotkaniu.