ROK 2023/2024
Uniwersytet Trzeciego Wieku » ROK 2023/2024
Wycieczka „Góry Świętokrzyskie i okolice”
W dniach 18-20 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa członków sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i przyjaciół pod hasłem „Góry Świętokrzyskie i okolice”. Wyjazd zorganizował opiekun sekcji oraz pilot i przewodnik turystyczny Przemysław Waszak.
Gratulujemy studentom i opiekunowi nieustającego apetytu na zwiedzanie Polski i Europy (w ciągu dotychczasowej działalności ZUTW wycieczek odbyło się co najmniej kilkadziesiąt!)! Wśród uczestników wyjazdu była Aleksandra Marszewska, przyjaciółka słuchaczy ZUTW i wielka miłośniczka turystyki. Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z wycieczki autorstwa Aleksandry Marszewskiej.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Kielc, a konkretnie Kadzielni, czyli miejsca po dawnym kamieniołomie, gdzie znajduje się szereg atrakcji: podziemna trasa turystyczna, amfiteatr, schody prowadzące do górnej stacji tyrolki oraz taras, z którego wypływa wodospad. Spacer ścieżkami wzdłuż ścian wyrobiska to lekcja historii naszej planety.
W przypadku Kadzielni to historia sięgająca 360 milionów lat wstecz, czyli okres dewonu.
Będąc na Kadzielni, dowiedzieliśmy się, skąd wzięło się powiedzenie „wieje jak w Kieleckiem”, mianowicie pasma Gór Świętokrzyskich są ułożone równolegle i dlatego tworzą się korytarze, w których wieją silne wiatry.
Następną atrakcją był spacer po Kielcach. Przespacerowaliśmy się po parku miejskim im. Stanisława Staszica. Później dotarliśmy do rynku w Kielcach, gdzie zachodnią pierzeję stanowi Ratusz, w którym mieści się Urząd Miasta Kielce. Wokół niego stoją zabytkowe kamienice z 1767 roku posiadające arkadowe podcienie. Przeszliśmy się ulicą Henryka Sienkiewicza, reprezentacyjną, która łączy charakter zabytkowy ze współczesnym. Ma długość 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego aż do pomnika Henryka Sienkiewicza. Odwiedziliśmy również bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, przepiękną barokową świątynię znajdującą się na Wzgórzu Zamkowym. Naprzeciwko bazyliki jest Pałac Biskupów Krakowskich, a w nim Muzeum Narodowe. Ostatnim punktem naszej wędrówki podczas pierwszego dnia wycieczki był Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, czyli dawne więzienie, gdzie do 1956 roku zginęło wielu żołnierzy polskiego podziemia.
Drugiego dnia wybraliśmy się szczyt Łysej Góry (595 m n. p. m), Łysiec, gdzie znajdują się Klasztor Misjonarzy Oblatów, Sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów, apteka benedyktyńska, krypty Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz piękny widok z Łysogór na Pasmo Jeleniowskie. To miejsce nosi też nazwę Święty Krzyż, od relikwii św. Krzyża. Jak się okazało, stąd nikt nie wychodzi głodny. Można się posilić w jadłodajni w podziemiach klasztoru (wyśmienity bigos i żurek), a w aptece, czyli kawiarni czekają na pielgrzymów pyszna szarlotka, sernik, napój jabłkowy z przyprawami korzennymi, a także dobra kawa i herbata. Można również zaopatrzyć się w zioła, nalewki i inne lecznicze specjały.
Kolejnym przystankiem było Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jest to miejsce upamiętniające masowy mord ludności cywilnej dokonany przez niemieckich okupantów 12 i 13 lipca 1943 roku. Niemcy zamordowali 204 mieszkańców Michniowa, a wieś doszczętnie spalili. Mauzoleum jest symbolem wszystkich spacyfikowanych wsi w czasie II wojny światowej. Budynek, w którym znajduje się Muzeum, jest zaprojektowany w nietypowy sposób, tj. przypomina wiejską chatę pełną otwartych i zamkniętych segmentów. Na betonie, z którego jest zbudowany, odbito drewniane deski, by sprawiały wrażenie drewnianych stodół, które oświetlone nocą przypominają płonące miejscowości. Przestrzeń przypomina nadpalone drewno oraz tragiczne losy Polaków w czasie II wojny światowej.
Ostatnim punktem naszej wędrówki był Zamek Królewski w Chęcinach. Wzniesiono go na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Gościli w nim królowie dynastii Piastów Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło, jak również Królowa Bona. Zamek powstał na planie wieloboku na wzgórzu, na wysokości 360 m n.p.m. Składał się z zamku górnego i dolnego, dziedzińca, wieży i skarbca i kaplicy. W 1707 roku został zniszczony przez Szwedów i od tego czasu nie powrócił do swojej świetności (pozostaje w częściowej ruinie). Nasza przygoda z Zamkiem była dość krótka, ale intensywna, ponieważ spotkała nas burza i musieliśmy udać się do autokaru.
Trzeci dzień naszej wyprawy po Górach Świętokrzyskich to prawdziwy raj dla oczu, czyli Jaskinia Raj, gdzie nie wolno robić zdjęć, dlatego musicie nam uwierzyć na słowo, że tam jest jak w raju. Temperatura wynosi +9 stopni C, a wilgotność 95%. Długość trasy turystycznej to 180 metrów i rozpoczyna się wystawą muzealną oraz eksponatami używanymi przez człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinie około 50 000 lat temu. Jaskinia została odkryta w 1963 roku podczas wydobywania kamienia do celów budowlanych na zboczu wzgórza Malik. Składa się z komory wstępnej, która łączy trzy ciągi korytarzy, komorę złomowisk, największą salę Jaskini oraz Salę Kolumnową, gdzie są kolumny naciekowe i stalaktyty, skamieniałości koralowców, a dno jeziorka pokrywają misy martwicowe i pola ryżowe. Rzadkością są pizoidy, czyli luźne nacieki w kształcie kulek zwane perłami jaskiniowymi. Mostek nad jeziorkiem prowadzi do Sali Stalaktytowej, gdzie występują setki stalaktytów w różnych stadiach rozwoju i jest ich ponad 200 sztuk na metr kwadratowy. Kolejna jest Sala Wysoka ze stropem 8 m ponad poziomem chodnika. Pętlę zamyka Komora Wstępna. 1 cm stalagmitu rośnie 300-400 lat, stalaktyty rosną szybciej, 1 cm-100 lat.
W Jaskini nie ma żadnej roślinności, ale żyją tu pająki sieciarze. Ich ukąszenie powoduje ból i opuchliznę. Oprócz pająków żyją tu nietoperze, które dostają się do Jaskini szczelinami. Przebywają w stanie hibernacji podczas zimowych miesięcy i zapadają w sen w ciągu dnia przez pozostałą część roku. Przejście to zajęło nam około 45 minut. To był niesamowity raj dla zmysłów.
Zachęcamy do odwiedzin Gór Świetokrzyskich i Kielecczyzny! (Aleksandra Marszewska)Podsumowanie roku 2023/2024
Zajęcia skecji kulturalnej
22 maja 2024r. odbyły się ostatnie w tym roku akademickim zajęcia Sekcji Kulturalnej ZUTW, podczas których słuchacze dyskutowali na temat pierwszego portretu króla Karola III oraz o malarstwie Leona Wyczółkowskiego.
14 maja odbyło się uroczyste odsłonięcie jego pierwszego oficjalnego portretu króla Karola III wykonanego już po koronacji. W uroczystości uczestniczył sam zainteresowany. O portrecie monarchy zrobiło się niezwykle głośno. Wszystko przez jego kolorystykę. Obraz króla Karola III, który skąpany jest w krwawej czerwieni, szybko został okrzyknięty niepokojącym. Dziś obraz ten próbowali interpretować słuchacze.
Autorem pierwszego koronacyjnego portretu króla Karola III jest ceniony artysta Jonathan Yeo. Portrecista zasłynął przede wszystkim swoimi obrazami ukazującymi ważne osobistości świata polityki i sztuki, m.in. Tony’ego Blaira, Davida Camerona, Damiena Hirsta czy Dennisa Hoppera. Yeo namalował również portrety członków brytyjskiej rodziny królewskiej – księcia Filipa w 2008 roku i obecnej królowej Camili w 2014 roku.
Prace nad portretem króla Karola III artysta rozpoczął jeszcze w 2020 roku, gdy brytyjski monarcha był wciąż Księciem Walii. Gdy syn królowej Elżbiety objął tron we wrześniu 2022 roku, Jonathan Yao wprowadził do portretu kilka zmian – dodał m.in. unoszącego się nad ramieniem Karola motyla, symbolizującego transformację Księcia Walii w króla Karola III. Motyl to również nawiązanie do ekologicznej działalności, w którą brytyjski monarcha jest zaangażowany od czasów swojej młodości.
W drugiej części słuchacze rozmawiali o malarstwie Leona Wyczółkowskiego, polskiego malarza, grafika i rysownika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. Okazuje się, że malarz ma wiele wspólnego z Wielkopolską. Leon Wyczółkowski jest autorem portretu Kazimierza Kostaneckiego jednego z patronów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie.
Na zakończenie zajęć słuchacze podziękowali Łukaszowi Parusowi, prowadzącemu Sekcję Kulturalną za wspaniałe i interesujące wykłady w tym roku akademickim ZUTW.
Zakończenie zajęć sekcji informatycznej ZUTW
16 maja w miłej atmosferze swoje zajęcia w tym roku szkolnym zakończyli studenci sekcji informatycznej ZUTW. Tym razem spotkaliśmy się na pysznej pizzy w Luigi Appetito w Zagórowie. Podczas spotkania nie zabrakło planów na przyszły rok szkolny, a mowa tu o m.in. dwóch ciekawych wycieczkach, które miejmy nadzieję dojdą do skutku. Dziękuję wszystkim za obecność na dzisiejszym spotkaniu i pilność podczas całego semestru. Mam nadzieję, że w październiku spotkamy się ponownie w jeszcze większym gronie. Jestem z Państwa bardzo dumny.
P.Ł.
Wycieczka do Torunia studentów ZUTW
14 maja 2024 r. odbyła się wycieczka studentów ZUTW jako zakończenie mijającego roku akademickiego. Wyjazd okazał się doskonałym pomysłem na świetną integrację studentów, którzy mogli w ten sposób spędzić ze sobą ten dzień inny od zwykłych zajęć na sekcjach. W programie wycieczki było zwiedzenie ze wspaniałym przewodnikiem Arturem Kowalczykiem najważniejszych zabytków toruńskiej Starówki, seans w Planetarium ,wspólny obiad, a w drodze powrotnej Kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II koło Torunia. A jadąc już do domu udało nam się zatrzymać w Kleczewie i zobaczyć ogromną koparkę odkrywkową „Dolores”, która pracowała na terenie konińskiego zagłębia. Wycieczka bardzo udana, pełna ciekawych informacji i wrażeń, cieszymy się, że w taki sposób udało nam się już zakończyć ten rok działalności ZUTW. Bardzo dziękujemy zarządowi ZUTW na czele z Przewodniczącą Aliną Kmieć, która była pomysłodawczynią wyjazdu. Dziękujemy Burmistrzowi Romanow Kultermanowi za pomoc w organizacji wyjazdu. Dziękujemy PKS w Koninie za udostępnienie autobusu oraz miłemu Panu kierowcy za wspaniałą obsługę. Dziękujemy również Łukaszowi Parusowi za pomoc zarządowi w przygotowaniu wycieczki. Bardzo dziękujemy również wszystkim uczestnikom wyjazdu, którzy w ten sposób chcieli się spotkać na zakończenie naszych zajęć. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy na takich wyjazdach, bo to, że chcemy takiej formy spotkań i integracji już pokazało to wczorajsze wydarzenie. Pozdrawiamy wszystkich i do zobaczenia na kolejnych takich wyjazdach.
Kolejna wycieczka sekcji informatycznej ZUTW
9 maja sekcja informatyczna ZUTW udała się na kolejną techniczną wycieczkę. Tym razem poznawaliśmy funkcjonowanie naszej zagórowskiej oczyszczalni ścieków oraz zwiedziliśmy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Swoją obecnością zaszczycił nas podczas dzisiejszych zajęć Burmistrz Zagórowa p. Roman Kulterman, którego pracy zawdzięczamy tak ważne dla naszej gminy przedsięwzięcia, jak wspomniane chociażby wyżej dwa obiekty. Stacja uzdatniania wody, to kolejny nowoczesny i skomputeryzowany obiekt. Zobaczyliśmy w jaki sposób ścieki są oczyszczane i co się z nimi dalej dzieje. Dowiedzieliśmy się także, jakie działania mieszkańców (odprowadzanie deszczówki do ścieków, czy wyrzucanie do nich śmieci) utrudnia pracę naszej oczyszczalni i może doprowadzić do poważnych i przykrych konsekwencji. Dziękujemy p. Michałowi Królowi za kolejną ciekawą lekcję, a nasz słuchacz p. Bogdan Matczak łapie kolejnego plusa do indeksu za propozycję takich zajęć.
Wycieczka do stacji uzdatniania wody
18 kwietnia w ramach zajęć sekcji informatycznej ZUTW, jej słuchacze udali się na wycieczkę. Dzięki uprzejmości Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych – Michałowi Królowi mieliśmy okazję zwiedzić naszą nowoczesną i skomputeryzowaną stację uzdatniana wody. To co wielu osobom wydaje się oczywiste, dla nas okazało się czymś nowym i bardzo interesującym. Dowiedzieliśmy się, skąd bierze się woda, która wypływa z naszych kranów, w jaki sposób jest filtrowana, jakie procesy zachodzą w stacji, a przede wszystkim zostaliśmy utwierdzeni w przekonaniu, że woda w Zagórowie jest najwyższej jakości i nie potrzeba żadnych czajników z filtrami, by można ją pić prosto z kranu! Bardzo dziękujemy p. Michałowi Królowi za oprowadzenie nas po obiekcie, a także p. Bogdanowi Matczakowi – naszemu studentowi, za propozycje takiej formy zajęć. Na następnych zajęciach 9 maja, mamy w planach zwiedzenie oczyszczalni ścieków.
Zajęcia sekcji plastycznej ZUTW – I kwartał
Wczoraj Sekcja Plastyczna ZUTW zorganizowała sobie przedświąteczne spotkanie.
Pora na podsumowanie działalności sekcji w I kwartale roku. W styczniu słuchaczki przygotowywały kotyliony, które później zostały wykorzystane podczas balu karnawałowego. W lutym i w marcu Panie zapoznawały się z techniką makramy i to właśnie tą techniką wykonywały wielkanocne ozdoby. W marcu odwiedziliśmy naszych sąsiadów- pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, z którymi dzieliliśmy się naszymi umiejętnościami i pozytywną energią.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy Państwu dużo wiosennego nastroju, zdrowia, radości, a przede wszystkim tego, by nie opuszczała Państwa pozytywna energia i uśmiech.
Marcowe zajęcia sekcji informatycznej ZUTW
7 marca odbyły się kolejne zajęcia sekcji informatycznej ZUTW. Tym razem nasi słuchacze doskonalili umiejętność wysyłania maili. Ćwiczyliśmy pobieranie kartek świątecznych i wysyłanie ich do bliskich. Wysłaliśmy także pozdrowienia z zajęć, to naszej koleżanki, która wyjechała na wypoczynek. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach 21 marca.
Fotorelacja z pierwszego semestru zajęć ZUTW
Pierwszy semestr zajęć Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku już za nami i chcemy podziękować wszystkim studentom za czynny i sumienny udział, a wspaniałym wykładowcom za ciekawe i kreatywne zajęcia. Zachęcamy do udziału w kolejnym semestrze, który już rozpoczyna się od 4 lutego zajęciami sekcji dietetycznej i może jest jeszcze ktoś chętny do włączenia się do społeczności uniwersyteckiej naszego Uniwersytetu. Zapraszamy!
Lutowa sekcja kulturalna
W dniu dzisiejszym odbyły się zajęcia Sekcji Kulturalnej. Podczas spotkania słuchaczki i słuchacze zapoznali się z postacią Petera Briana Gabriela, brytyjskiego muzyka rocka progresywnego i popu, a także wokalisty, pianisty i producenta, działającego na scenie muzycznej od 1967. Peter Gabriel był współzałożycielem i współtwórcą zespołu Genesis i artystą solowym.
Największy solowy sukces komercyjny osiągnął jego piąty album pt. So, który promował przebojami: „Sledgehammer”, „In your Eyes” i „Don’t Give Up” (nagranym z Kate Bush). Ten ostatni utwór analizowali nasi słuchacze i dyskutowali na temat przekazu i symboliki tekstu oraz video clipu.
Peter Gabriel napisał też muzykę do filmów, m.in. Ptasiek (reż. Alan Parker), Ostatnie kuszenie Chrystusa i Gangi Nowego Jorku (reż. Martin Scorsese).
Zaangażowany był w wiele interdyscyplinarnych projektów multimedialnych. Był jednym z pierwszych artystów traktujących teledysk jako autonomiczny gatunek sztuki, a nie tylko jako środek promocji albumu. W grudniu 1993 wypuścił program multimedialny „Xplora 1: Peter Gabriel’s Secret World”, stając się pierwszym artystą rockowym, który włączył się do tworzenia programów multimedialnych (CD-ROM). W 2004 przygotował nową wersję utworu „Curtains” na potrzeby gry Myst IV: Objawienie.
Jest członkiem Amnesty International i współzałożycielem organizacji Witness. Czynnie udziela się w akcjach charytatywnych (koncert 46664 czy Live Aid).
Słuchacze ZUTW na musicalu „Skrzypek na dachu” w KDK w Koninie
Rewelacyjny zespół Teatru Divadlo - Scena Polska na swój jubileusz 70-lecia istnienia wystawił "prawdziwe cudo"! Jak dotąd niewiele polskich teatrów dramatycznych zmierzyło się z tym legendarnym musicalem. Zwykle zaporę stanowią wysokie koszty wystawienia i konieczność zapewnienia ponad 30-osobowej obsady aktorów perfekcyjnie śpiewających i tańczących. Skrzypka Na Dachu wystawiono po raz pierwszy w 1964r. W Nowym Jorku. Obsypany licznymi nagrodami został uznany najlepszym musicalem na Brodway'u. Jednak eksplozję światowej popularności spowodowała słynna filmowa wersja z Chaimem Topolem w roli Tewiego - Mleczarza. Z pewnością porównanie filmu i wczorajszego spektaklu jest nieuniknione. Zaskoczył nas jednak rozmach i dynamika realizacji scenicznej oraz perfekcyjne aktorstwo ponad 30 aktorów! Temat "Skrzypka" okazuje się dzisiaj na nowo aktualny. Mówi o sile tradycji, miłości, rodzinie i potrzebie tolerancji oraz szacunku do drugiego człowieka. Realizacja Teatru Divadlo - Scena Polska rozśmiesza, jednocześnie chwyta za serce. Wzruszają słynne piosenki " Tradycja", "Gdybym Był Bogaty", "Pieśń Szabasowa", "Anatewka" i wiele innych. Publiczność ukradkiem ocierała łzy i nuciła z wykonawcami znane wszystkim melodie. Było to niezwykłe wydarzenie również dla naszych studentów i bardzo dziękujemy za udział chętnym musicalowych wrażeń. Mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec artystycznych wypadó
Sekcja biesiadna z nowym prowadzącym
Od stycznia br. sekcję biesiadną Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie prowadzić Maestro Jan Herian, akordeonista i nauczyciel gry na akordeonie oraz członek Klubu Seniora i sympatyk ZUTW. Dziękujemy bardzo dotychczasowemu instruktorowi Wojciechowi Grzeszczakowi za współpracę i witamy serdecznie Pana Janka w gronie społeczności ZUTW. Prezentujemy kilka zdjęć z dzisiejszych zajęć sekcji biesiadnej. Zapraszamy do dołączenia do sekcji biesiadnej!
Listopadowe i grudniowe zajęcia sekcji plastycznej ZUTW
W miesiącach listopad i grudzień słuchaczki wykonywały ozdoby świąteczne- mikołajka i aniołka- zupełnie nową dla nich techniką, a mianowicie techniką makramy.
Dziś spotkaliśmy się na świątecznych zajęciach Sekcji Plastycznej, podczas których wracaliśmy wspomnieniami do lat dzieciństwa i młodości.
Sekcja Plastyczna składa wszystkim najszczersze życzenia na Święta Bożego Narodzenia, by te obfitowały w zdrowie, miłość, radość i spokój, a nadchodzący nowy rok był spełnieniem wszystkich tych marzeń, których nie udało się zrealizować w starym roku. Wesołych Świąt!
Grudniowe zajęcia sekcji informatycznej ZUTW
7 grudnia odbyły się kolejne zajęcia sekcji informatycznej ZUTW. Tym razem słuchacze uczyli się, jak posługiwać się pendrivem. Mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie w las i niebawem będziemy odkrywać kolejne obszary tej pięknej dziedziny, jaką jest informatyka.
Grudniowe zajęcia sekcji turystycznej ZUTW
Grudzień to czas gdzie w wielu miastach odbywają się Jarmarki Bożonarodzeniowe. Słuchaczki sekcji turystyczno-krajoznawczej na zajęciach poznały jak jarmark zmieniał się na przestrzeni wieków w Jarmark Świąteczny oraz swój debiut miał tegoroczny kubek V Jarmarku Bożonarodzeniowego w Zagórowie. Zajęcia z radością poprowadziła Katarzyna Waszak, bo jak sama mówi uwielbia czas świąteczny i magiczny klimat lokalnego jarmarku.
Pierwsze praktyczne zajęcia sekcji informatycznej ZUTW
Za nami pierwsze praktyczne zajęcia sekcji informatycznej ZUTW, które odbyły się w czwartek o godz. 10:00 w salce konferencyjnej MGOK. Frekwencja dojrzałych „komputerowców” dopisała i na pewno na następne zajęcia przyjdą w równie licznym składzie. Podstawy informatyki mają już opanowane, więc czas postawić kolejne kroki w tej jakże ważnej dzisiaj dziedzinie.
Październikowe zajęcia sekcji plastycznej ZUTW
Sekcja Plastyczna ZUTW spotkała się w październiku dwa razy (16 i 23). Jak co roku podczas pierwszych zajęć po wakacyjnej przerwie słuchaczki przygotowywały kotyliony na zbliżające się Święto Niepodległości. Dodatkowo omówiliśmy plany na ten rok akademicki. Stęskniliśmy się za sobą! Miło było się spotkać po tak długiej przerwie. Gdyby ktoś zechciał dołączyć do naszej sekcji zapraszamy już 20 listopada (poniedziałek) w godz. 10.00 - 12.00.
Inauguracja Roku Akademickiego ZUTW 2023/2024
28 września 2023 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na wstępie uczczono minutą ciszy odejście słuchaczy ZUTW - Romualdy Matusiak, Kazimiery Matuszewskiej, Ireny Dzięcielak i Mariusza Koniecznego. Po wysłuchaniu słynnej studenckiej pieśni „Gaudeamus Igitur” dyrektor MGOK Łukasz Parus gorąco przywitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość: członków Zarządu ZUTW, Przewodniczącą Klubu Seniora Barbarę Wiatrowską, wszystkich wykładowców, słuchaczy naszego Uniwersytetu oraz gościa dzisiejszej Inauguracji p. Ireneusza Niewiarowskiego.
Po części oficjalnej nadszedł czas na bardzo ciekawy wykład motywacyjny naszego przemiłego gościa p. Ireneusza Niewiarowskiego „Kto ma pasję, nie rdzewieje” – który opowiedział ile fajnych i ciekawych rzeczy można robić na emeryturze. Bardzo dziękujemy za opowieść o swoich pasjach i mamy nadzieję, że te słowa nas bardziej zmobilizują do większej aktywności. W trakcie inauguracji wręczono również podziękowania darczyńcom, którzy wspierają działalność MGOK – Karolinie i Krzysztofowi Nowińskim oraz Józefowi Okarmie. Kolejną częścią uroczystości był wybór nowego Zarządu i Przewodniczącego ZUTW. Do nowego Zarządu weszli – Józef Okarma, Bożena Chmielewska, Maria Kloc, Małgorzata Musiał, Maria Zawal, Alina Kmieć. Nowy Zarząd wybrał nową Przewodniczącą Alinę Kmieć, W-ce Przewodniczącego Józefa Okarmę, Skarbnika Bożenę Chmielewską, Sekretarza Marię Zawal oraz członków Marię Kloc i Małgorzatę Musiał. Gratulujemy wszystkim członkom Zarządu wyboru i życzymy zadowolenia z pracy w Zagórowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dziękujemy wszystkim za przybycie na Inaugurację Nowego Roku Akademickiego ZUTW i życzymy wielu ciekawych zajęć. Do zobaczenia na zajęciach, które już rozpoczynają się 2 października.