ROK 2024/2025

Uniwersytet Trzeciego Wieku » ROK 2024/2025

  • Sekcja śpiewacza ZUTW na scenie

    Zaśpiewajmy Razem – muzyczna biesiada w Zagórowie

     29 czerwca na placu „Mój Rynek” w Zagórowie odbyła się niezwykle udana biesiada muzyczna „Zaśpiewajmy Razem”. Było to wyjątkowe wydarzenie integrujące dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów – wszystkich połączyła muzyka i radość wspólnego świętowania. 

    W programie artystycznym wystąpili: 

    • Koło taneczneKropeczki” oraz soliści  Koło wokalnego z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie,
    • Chór Bella Flow pod kierunkiem Izabelli Graczyk,
    • Męski Kameralny Chór Quarta działający przy Domu Kultury,
    • Zespół wokalny Lala Land ze Słupcy pod kierownictwem Małgorzaty Witowskiej,
    • Zespół wokalno-dziecięcy Chops z Miejskiego Domu Kultury w Słupcy pod opieką Izabelli Graczyk,
    • Sekcja śpiewacza Zagórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
    • Zespół Rytmy Ziemi z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim, pod kierunkiem Małgorzaty i Roberta Witowskich.

     

    Publiczność mogła wspólnie śpiewać znane i lubiane melodie – nie tylko te ludowe – w prawdziwie rodzinnej i radosnej atmosferze.

    Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich wykonawców za ich zaangażowanie i piękne występy. Dziękujemy również:

     Kołu Gospodyń z Oleśnicy Rudawa, Kołu Gospodyń Jaglanki ze Skokumia i Kołu Gospodyń ze Stanisławowa – za przygotowanie pysznego jedzenia,

    • Klubowi Seniora z Zagórowa – za wsparcie organizacyjne i kulinarne,
    • Burmistrzowi Miasta i Gminy Zagórów – za ufundowanie darmowego dmuchańca dla dzieci,
    • Wszystkim stoiskom – za smakowity poczęstunek,
    • Strażakom – za pomoc organizacyjną i obecność ze stoiskiem,
    • Restauracji  Luigi Appetito – za profesjonalne stoisko gastronomiczne,
    • Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Zagórowie – za nieocenioną pomoc techniczną.
    • Marcinowi Kłębowskiemu za wsparcie techniczne
    • Agacie Gajewskiej ze Stajni Sarnówka w Grądzeniu – za atrakcje dla dzieci
    • WTZ w Michalinowie Oleśnickim za wsparcie swoim udziałem
    • Witoldowi Zielińskiemu – Proboszczowi Parafii w Zagórowie za wsparcie w organizacji biesiady

     

    To była naprawdę udana, integracyjna impreza, podczas której można było odpocząć, nacieszyć się dobrą muzyką i towarzystwem. Mamy nadzieję, że „Zaśpiewajmy Razem” na stałe wpisze się w kalendarz cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Zagórowie. 

  • Studenci, instruktorzy i goście na współnym zdjęciu

    Uroczyste zakończenie Roku Akademickiego2024/2025 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zagórowie

    29 maja 2025r. miało miejsce uroczyste zakończenie Roku Akademickiego 2024/2025 ZUTW   w Zagórowie. Uroczystość  rozpoczęła się od występów artystycznych dzieci z kół tanecznych i wokalnych, które dostarczyły zebranym wielu wzruszeń i radości. 

    Następnie głos zabrała Pani Przewodnicząca ZUTW Alina Kmieć, która przedstawiła sprawozdanie z działalności ZUTW w mijającym  Roku Akademickim. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim instruktorom i prowadzącym zajęcia za ich zaangażowanie, profesjonalizm i pasję, jaką dzielili się z uczestnikami przez cały rok akademicki. 

    Swoje podsumowanie przedstawiła również Pani Dorota Kinast, prezentując sprawozdanie z działalności sekcji przyrodniczej. Zrelacjonowała przebieg zajęć oraz osiągnięcia i aktywności, w których uczestniczyli słuchacze tej sekcji. 

    Słowa podziękowań i gratulacji dla instruktorów i studentów przekazał również Wice-Burmistrz Karol Błaszak oraz dyrektor MGOK Łukasz Parus. 

    Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia udali się do sali konferencyjnej Domu Kultury, gdzie czekał na nich skromny, lecz serdeczny poczęstunek, przygotowany przez Małe Co Nieco p. Waszaków. Była to doskonała okazja do rozmów, wspomnień i planowania kolejnych działań na nadchodzący rok akademicki. W atmosferze wzajemnej życzliwości i entuzjazmu wszyscy wyrazili nadzieję, że kolejny semestr będzie równie udany i inspirujący jak ten, który właśnie dobiegł końca. 

  • Serduszka ze słodyczami

    ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ SEKCJI PLASTYCZNEJ

    19 maja 2025r. odbyły się ostatnie w tym roku akademickim zajęcia Sekcji Plastycznej ZUTW. Tym razem Panie wraz z prowadzącą sekcję Emilią Anobis spotkały się w Restauracji Luigi Apettito w Zagórowie.

    Wspominaliśmy cały mijający rok i snuliśmy plany na przyszłość.

    Każdy rok uczy nas czegoś nowego i wzbogaca nas o doświadczenia. W tym roku słuchaczki udowodniły, że wrażliwość nie jest słabością, a darem- cichym i potężnym, którego nie można nauczyć się z książek. Podczas każdego spotkania wrażliwość Pań objawiała się w spojrzeniu, w uważnym milczeniu, rozmowie i w geście, który mówi więcej niż słowa.

    Słuchaczki otrzymały od opiekunki sekcji listy gratulacyjne z okazji ukończenia Roku Akademickiego 2024/2025 i słodki upominek.

    Dziękuję Wam moje drogie i niezawodne wielbicielki prac plastycznych za cały rok pracy i wspaniały upominek, który od Was otrzymałam, na którym wygrawerowany tekst bardzo mnie wzruszył. Przekonał on mnie o tym, że Ci, którzy mają wrażliwość nie muszą krzyczeć, by zostać zauważonymi. Świecicie moje drogie słuchaczki i mocą i ciepłem, a takich serc się nie zapomina.

    Dziękuję za cały rok i życzę Wam udanego wypoczynku. Do zobaczenia w nowym roku akademickim.

  • Studenci przy źródełku św. Stanisława

    Wyjazd sekcji informatycznej ZUTW do Krakowa

    W dniach 13 – 16.05 sekcja informatyczna ZUTW realizowała swoje zajęcia w Krakowie. Tak, tak, dobrze przeczytaliście. W byłej stolicy studenci doskonalili umiejętność korzystania z nawigacji w swoich telefonach. I tak nawigacja poprowadziła ich na Wawel, do Smoka Wawelskiego, na Cmentarz Rakowicki, w podziemia miasta i dzielnicę Kazimierza. Pogoda nie zawsze dopisywała, ale humor już tak, a to przecież najważniejsze.

     

  • Seniorzy śpiewają na próbie

    Majowe zajęcia Sekcji Śpiewaczej

    13 maja odbyły się kolejne zajęcia Sekcji Śpiewaczej ZUTW. Słuchacze przygotowują repertuar na biesiadę, podczas której się zaprezentują po raz pierwszy.

     

     

  • Panie prezentują koszyczki

    Wielkanocny koszyczek

    24 marca miały miejsce kolejne w tym miesiącu zajęcia Sekcji Plastycznej. W tej sekcji coraz bardziej świątecznie.

     

    Podczas zajęć słuchaczki kończyły pracę nad koszyczkiem z pianki brokatowej, który zaczęły dwa tygodnie termu. Podczas pracy nie brakowało rozmów i śmiechu.

     

    Poniżej prezentujemy efekt finalny ich pracy.

     

     

  • Seniorki tworzą koszyczki wielkanocne

    Świąteczny koszyczek

    10 marca miały miejsce pierwsze w tym miesiącu zajęcia Sekcji Plastycznej. W tej sekcji naprawdę czuć już świąteczną atmosferę  Podczas zajęć słuchaczki wykonywały koszyczek z pianki brokatowej. Niestety praca nad nim jest czasochłonna, więc panie skończą go na kolejnych zajęciach. Podczas pracy nie brakowało rozmów i śmiechu.

    Dziękujemy Kasi Matuszak za zdjęcia.

  • Uczestnicy spotkania na grupowym zdjęciu

    Dzień Kobiet z ZUTW

    "Drodzy słuchacze ZUTW. 6 marca spędziliśmy cudowny wieczór w restauracji Państwa Danuty i Józefa  Okarmów w Starym Mieście. Spotkanie z okazji Dnia kobiet było fantastyczne. Wspaniale udekorowany stół, przepyszne jedzenie, duży wybór potraw dekoracyjność półmisków i sposób podania zachwyciły nas wszystkich. Do tego troska gospodarzy i świetna obsługa. Wszystko co nam podano zachęcało wyglądem ilością, a przede wszystkim rozkosznym smakiem. Ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci- przekazała Alina Kmieć - Przewodnicząca ZUTW. Na spotkaniu każda z Pań otrzymała symboliczny kwiatek, który wręczył Paniom Jacek Burda - sponsor upominku. Dziękujemy uczestnikom spotkania za wspaniałą atmosferę i świetne humory, gospodarzom za miłe przyjęcie i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się w tym uroczym miejscu.

  • Studenci przy pączkach słuchają wykładowcy

    Perfect Days, czyli jak wysysać życie ze szpiku?

    27 lutego odbyły się kolejne zajęcia Sekcji Kulturalnej ZUTW prowadzonej przez Łukasza Parusa. Spotkanie zaczęło się od zjedzenia przepysznych pączków, bo dziś przypada Tłusty Czwartek.

     Następnie słuchacze zapoznali się z bohaterem filmu Wima Wendersa „Perfect Days”. Film „Perfect Days” to medytacja nad prostotą i pięknem życia. Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.  „Perfect Days” tonajlepszy fabularny tytuł Wima Wendersa od trzech dekad. Początkowo Wenders miał nakręcić dokument o tokijskich toaletach, ale fabularne „Perfect Days” nie jest bynajmniej peanem na cześć japońskich sanitariatów. To skromna oda do życia dobrze przeżytego czy raczej przeżywanego codziennie. Takiego, które satysfakcjonuje, tocząc się swoim trybem domyślnym, aczkolwiek warto czasem przełamać ów bezpiecznie powtarzalny „dzień świstaka”. Tymczasem główny bohater filmu zdaje się lubić swoją pracę. Mogłoby się wydawać, że pucując ubikacje, osiąga coś w rodzaju zen. Tyle że bohater filmu Wendersa nigdzie się nie spieszy, a jego samotność zdaje się doskonale oswojona. Będąc introwertykiem i milczkiem prowadzi życie intensywne, lecz niekoniecznie urozmaicone. Wypełniają je kupione w antykwariacie książki, puszczane z kaset stare piosenki i zdjęcia drzew, wykonywane oczywiście oldskulowym aparatem. W schludnym mieszkanku na przedmieściach, otoczony własnoręcznie sadzonymi roślinami, „król toalet” przypomina mnicha. Ktoś powie: czy nie za dużo tego ciepełka w historii o człowieku, który wykonuje jedno z najbardziej wzgardzanych i gorzej płatnych zajęć? Wszystko wskazuje na to, że bohatera stać na całkiem godne życie: na skromne lokum, zaspokojenie podstawowych potrzeb i drobne przyjemności. Jeśli wystarcza mu na nie z pensji oraz ma jeszcze czas i siłę, żeby kontemplować cienie drgających na wietrze liści albo czytać przed snem Faulknera, zaiste piękna to wizja, chociaż sceptyk dopatrzy się w niej pięknoduchostwa. Wenders kolekcjonuje w filmie chwile. Film sprawdza się najlepiej, gdy nie brzmi jak manifest, ale kiedy jest najbliżej swoich bohaterów, zanurza się w ich codzienności. Uruchamia wówczas empatię i najzwyczajniej, po ludzku, oswaja problem.

    Słuchacze zapoznali się także z utworami muzycznymi wykorzystanymi w filmie. Jednym z motywów w filmie jest muzyka słuchana przez głównego bohatera z kaset magnetofonowych.  Wenders wskazał również, że ważnym głosem w filmie jest Lou ReedNinę Simone z kolei określił jako jedną z najważniejszych postaci w swoim życiu. Na potrzeby filmu Patrick Watson skomponował specjalną wersję piosenki Lou Reeda „Perfect Day”. Artysta był zachwycony filmem i zaszczycony możliwością skomponowania utworu do niego. Ten utwór jasno wyraża poglądy młodego Irlandczyka na takie tematy jak dyskryminacja, religia, czy też homoseksualizm.

    „Perfect Days” żyje, w istocie, pomiędzy tymi dwoma obrazami. To miejska symfonia o mężczyźnie, który docenia skrawki natury i światła, które może znaleźć w swoim betonowym świecie , i film o tym, jak codzienne istnienie dryfuje w nasze wymarzone życie.

  • Seniorki robią ozdoby wielkanocne

    W sekcji plastycznej jest już świątecznie

    17 lutego miały miejsce drugie w tym miesiącu zajęcia Sekcji Plastycznej. W tej sekcji zaczyna robić się świątecznie Podczas zajęć słuchaczki wykonywały zajączka z recyklingu, który może stanowić ozdobę, bądź też być opakowaniem na świąteczne słodycze.

    Panie były tak zaangażowane, że zmuszeni byliśmy nieco wydłużyć zajęcia. Podczas pracy nad zajączkiem nie brakowało rozmów i śmiechu. Słuchaczki stwierdziły, że na takie zajęcia mogłyby by przychodzi nawet co tydzień.

    Dziękujemy Kasi Matuszak za zdjęcia.

  • Seniorzy śpiewają

    Piosenki o miłości

    18 lutego odbyły się kolejne zajęcia Sekcji Śpiewaczej. Seniorzy ustalili na poprzednim spotkaniu, że luty będzie poświęcony piosenkom o miłości. Słuchacze i słuchacze uczyli się więc dwóch piosenek: „Serduszko puka w rytmie cza-cza” Marii Koterbskiej oraz „Dopóki jesteś” z repertuaru Skaldów.

    W przerwach między śpiewem, prowadzący sekcję Małgorzata i Robert Witowscy, opowiadali o tym, jak wygląda program telewizyjny THE VOICE SENIOR.

  • Seniorki tworzą pudełeczka

    Walentynkowo w Sekcji Plastycznej

    3 lutego 2025r. odbyły się pierwsze w tym miesiącu zajęcia Sekcji Plastycznej ZUTW. Słuchaczki przygotowywały ozdobne pudełeczka na walentynkowe upominki.

     

  • Przewodnicząca ZUTW przemawia

    Nowe Stowarzyszenie w Zagórowie

     30 stycznia 2025 r. odbyło się w MGOK walne zebranie słuchaczy ZUTW, poprzedzone wcześniejszym spotkaniem zarządu,  którego celem było powołanie Stowarzyszenia – Zagórowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przewodnicząca Alina Kmieć przedstawiła statut, według  którego będzie działało Stowarzyszenie, plan pracy na kolejny semestr oraz ideę utworzenia Jadłodzielni w naszym mieście,  którego pomysłodawcą był w-ce przewodniczący ZUTW Józef Okarma. W trakcie zebrania wyłoniono komisję rewizyjną w składzie – Zbigniew Różański, Małgorzata Marszewska i Alicja Wiatrowska, która jest niezbędna do działania stowarzyszenia. Do grona studentów ZUTW  dołączyła również Danuta Okarma, która po uroczystym ślubowaniu otrzymała legitymację studencką – gratulujemy i cieszymy się z nowo przybyłej studentki.

    Na zakończenie zebrania wszyscy słuchacze wzięli udział w niezwykle ważnym dla naszego życia i zdrowia spotkaniu dotyczącym czadu: ”Czad -cichy zabójca. Jak uniknąć zaczadzenia”.

     Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy – Adam Kruszyński i Krzysztof Jankowski – przekazali fachowo bardzo ważne informacje na ten ważny temat, uczulając wszystkich na rozwagę i ostrożność. Bardzo dziękujemy wykładowcom za czas poświęcony i ciekawą prelekcję. Było to bardzo pracowite, ale bardzo ważne spotkanie słuchaczy dla dalszego lepszego i ciekawszego funkcjonowania ZUTW. Dziękujemy wszystkim studentom za udział i zaangażowanie w pracę na rzecz naszego ZUTW

     

  • Słuchacze słuchają wykładu

    Styczniowe zajęcia sekcji kulturalnej

     

      29.01 miały miejsce zajęcia Sekcji Kulturalnej ZUTW, podczas których słuchaczki i słuchacze zapoznali się z życiem i twórczością Paula Gauguina. Gauguin był pionierem symbolistycznego ruchu artystycznego we Francji i przygotował grunt pod fowizm i ekspresjonizm . Gauguin późno zaczął interesować się sztuką. W jego wczesnym życiu niewiele było rzeczy, które mogłyby zapowiadać jego fenomenalną karierę artystyczną. Jego wędrowne wychowanie ugruntowało jego niespokojną potrzebę podróży do egzotycznych miejsc.

     

    Ten francuski malarz uznawany jest za jednego z czołowych przedstawicieli postimpresjonizmu i jednego z najważniejszych twórców XX wieku.

     

    Dzieciństwo spędził w Peru.  Do Francji wrócił w 1871 po odbyciu służby w marynarce handlowej. Na początku pracował jako urzędnik bankowy, ale jego prawdziwą pasją była sztuka. Kolekcjonował obrazy, ale też sam tworzył. Malarstwa uczył się m.in. w Academii Colarossi. W 1886 wyjechał do Pont-Aven, aby w pełni poświęcić się sztuce. W swoich pracach zaczął wtedy coraz bardziej eksperymentować i odchodzić od zasad impresjonizmu. Gauguin tworzył własną teorię sztuki, na której opierali się symboliści z tzw. szkoły z Pont-Event. W tym czasie namalował słynną Walkę Jakuba z Anioła. Obraz ten został omawiany mi.in. podczas zajęć. Uznawany on jest za dowód przejścia Gauguina od impresjonizmu do symbolizmu. Jest to też pierwszy obraz namalowany przez Gauguina w stylu określanym jako syntetyzm. Został przez autora ofiarowany proboszczowi w miasteczku Nizon, jednak ten nie przyjął daru. W obrazie współistnieją dwa światy: rzeczywisty (reprezentowany przez klęczące na pierwszym planie Bretonki) i fantastyczny (biblijna walka Jakuba z aniołem). Widoczne są w nim wpływy malarstwa japońskiego. Pozycja, w jakiej znajdują się Jakub i anioł naśladuje obrazy Hokusaiego, ponadto, podobnie jak w japońskich obrazach, scena została ukazana z góry. Brak w obrazie tradycyjnej perspektywy.

     

    Słuchaczki i słuchacze wysłuchali także piosenki „Walka Jakuba z aniołem” autorstwa barda Jacka Kaczmarskiego (muzyka: Przemysław Gintrowski).

     

    Omawiano też obraz Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?, który jest ogromnym, pokrytym jaskrawymi barwami lecz enigmatycznym dziełem malarskim na surowym, ciężkim płótnie. Dzieło zawiera wiele postaci ludzkich, zwierzęta i przedstawienia symboliczne umieszczone na tle krajobrazu wyspiarskiego. W tle widoczne są wulkaniczne góry Tahiti. Jest to największy obraz Paula Gaugina, uznawanie przez twórcę za jego najznamienitsze dzieło. Obraz ten ukazuje manifest twórczy artysty stworzony, gdy mieszkał on na wyspie Tahiti.

     

    W 1888 roku Gauguin wyjechał do Arles, aby razem z Vincentem van Goghiem współtworzyć kolonię artystyczną.

     

    Dla malarstwa Gauguina kluczowy był czas, który artysta spędził daleko od Europy, na egzotycznych wyspach Pacyfiku. Dzieła, które tam powstały, wyróżnia prostota oraz intensywność barw.  W 1893 malarz wrócił na chwilę do Francji ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Jednak szybko wrócił na Tahiti. W 1901 przeniósł się jednak na wyspę Hiva Oa (Markizy).  W 1903 został skazany za obronę rdzennych mieszkańców na karę więzienia. W tym samym roku zmarł.

     

    Sztuka Gauguina inspirowała wielu twórców m.in. nabistów, oraz ekspresjonistów.

     

    Dzisiejsze zajęcia nasuwały refleksje i zachęcały do poszukiwanie idealnego życia i miejsca dla siebie, bycie odważnym oraz powrotu do prostego, pierwotnego życia. Do szukania klucza do dobrego życia zachęcał prowadzący sekcję Łukasz Parus.

     

     

     

     

  • Seniorki tworzą prace

    Rysujemy mandale

    27 stycznia miały miejsce kolejne zajęcia Sekcji Plastycznej, podczas których słuchaczki rysowały mandale. Panie stwierdziły, że ta wersja pracy plastycznej relaksuje je i przynosi wyciszenie.

     

  • Seniorzy kolędują

    Kolędowanie sekcji biesiadnej

    "W dniu 21 stycznia członkowie ZUTW wraz z członkami Klubu Seniora w ramach sekcji biesiadnej spotkali się z mieszkańcami Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w Kopojnie aby pośpiewać kolędy. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez Panią Dyrektor Magdalenę Szewczyk oraz wszystkich pracowników. Śpiewaliśmy kolędy i nie tylko wspólnie z mieszkańcami, przy wspólnym stole suto zastawionym świątecznymi słodyczami. Kolędy przygotowali P. Gosia i Robert Witowscy, którzy to są instruktorami sekcji biesiadnej. Dziękujemy Państwu Witowskim za wspaniałe prowadzenie, dziękujemy kierownictwu i pracownikom Centrum za ciepłe i miłe przyjęcie, dziękujemy mieszkańcom za wspólne biesiadowanie" - przekazała Barbara Wiatrowska Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie.

     

  • Zajęcia sekcji śpiewaczej

    Sekcja śpiewacza wznowiła zajęcia

    Od wczoraj tj. 8 stycznia wznowiła działalność Sekcja Śpiewacza, którą poprowadzą Małgorzata i Robert Witowscy. Podczas pierwszych zajęć słuchaczki i słuchacze mówili o swoich preferencjach muzycznych. Było gwarnie i radośnie. Wciąż trwa okres bożonarodzeniowy, więc podczas spotkania śpiewano kolędy.

  • Sekcja dietetyczna przy stole

    Wigilia sekcji dietetycznej ZUTW

    ,,13 grudnia 2024r. miały miejsce kolejne  w tym roku akademickim zajęcia Sekcji Dietetycznej. Na początku Panie przystąpiły do przygotowywania lekkiej sałatki w formie Świątecznego Wieńca z ostrym sosem z płatkami chilli i orzeszkami. Panie udoskonalały estetykę podania dań –  aranżacje  dekoracyjnych potraw na święta, które cieszą oko i podniebienie. Następnie przygotowano rozgrzewające potrawy zimowe dostarczające ciepło organizmowi poprzez dietę: lekko pikantną zupę krem z czerwonej soczewicy i dyni, risotto warzywne z nutą cytrynową. Z okazji Światowego Dnia Herbaty święta przypadającego 15 grudnia - promującego różnorodność herbat i jej znaczenie kulturowe na świecie, wspólnie zaparzono herbatkę zimową między innymi z korzennymi przyprawami, pomarańczą i żurawiną. Po części praktycznej omówiono ciekawostki żywieniowe i korzyści zdrowotne. Było zdrowo, aromatycznie i wesoło!"- przekazała p.Ewelina Hejna-Wróbel - opiekun Sekcji Dietetycznej.

     

  • Studenci w kopalni

    Wycieczka do Kłodawy

    16 grudnia sekcja historii regionu ZUTW z instruktorem Grzegorzem Cieślewiczem na czele wybrała się do Kłodawy. Tam studenci mieli okazję zwiedzić kopalnię soli. Jest ona największym w Polsce producentem soli kamiennej i jedynym w Europie producentem soli różowej. Seniorzy mogli zobaczyć, jak wygląda obecnie proces wydobycia soli, a także, jak miało to miejsce kiedyś. Przy okazji wycieczki, nasi studenci odwiedzili też Kulmhof – czyli niemiecki obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem.

  • Sekcja plastyczna przy choince

    U nas już świątecznie

    Podczas grudniowych zajęć Sekcji Plastycznej słuchaczki ubierały choinkę w sali konferencyjnej MGOK, a następnie usiadły do stołu suto zastawionego świątecznymi wypiekami. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca.

    Sekcja Plastyczna wraz z opiekunką Emilią Anobis, życzy wszystkim, aby przy wigilijnym stole i w nowym roku nie zabrakło miłości, ciepła, życzliwości oraz tego, by spełniły się wszystkie marzenia i te duże i te całkiem malutkie.

  • Studenci przy kawce i cieście

    Wigilia sekcji informatycznej ZUTW

    12 grudnia o godz. 11:00 sekcja informatyczna ZUTW miała swoje ostatnie w tym roku kalendarzowym zajęcia. Tym razem odbyły się one w formie świątecznej, bowiem studenci zorganizowali sobie spotkanie wigilijne. W ciepłej atmosferze przy pysznej kawce i smakołykach rozmawialiśmy o zbliżających się świętach i formie ich spędzania w naszych domach. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach w styczniu.

  • Studenci na spotkaniu sekcji kulturalnej

    HAIKU- MOST DO SATORI

     27 listopada 2024 r. odbyły się zajęcia Sekcji Kulturalnej pod zagadkowym tytułem „Haiku -  most do satori”. Prowadzący sekcję- Łukasz Parus- zaznajomił słuchaczy z pojęciem haiku. Haiku to najkrótszy możliwy utwór poetycki, składający się najwyżej z 17 sylab rozpisanych na wersy 5-7-5. Najbardziej znanym twórcą tej formy poezji jest Matsuo Bashō, którego postać i twórczość przedstawił słuchaczom prowadzący. Haiku jest związane z filozofią zen, która w sztuce zakłada operowanie paradoksem, subtelność, estetyczny minimalizm i wyzbycie się własnego ja. Najlepsze haiku często świadomie nie pozwalają na jakąkolwiek konkretną interpretację, a jednak pozostawiają w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać poeta. To wszystko ma związek z satori. Satori  zaś to japoński buddyjski termin oznaczający „przebudzenie”, „zrozumienie”, „rozumienie”. W tradycji buddyzmu zen satori odnosi się do głębokiego doświadczenia „wejrzenia w swoją prawdziwą naturę”. Na zakończenie, prowadzący sekcję zachęcał słuchaczy, żeby sami napisali swoje haiku.

     

  • Instruktorka z seniorkami pozują do zdjęcia

    Listopadowe zajęcia sekcji dietetycznej

    22 listopada 2024 r. miały miejsce drugie w tym roku akademickim zajęcia Sekcji Dietetycznej, które poprowadziła dietetyk Ewelina Hejna-Wróbel. Na początku Panie przystąpiły do przygotowywania budyniu z kaszy jaglanej z kaki i orzechami laskowymi oraz pierożków orkiszowych z farszem z kiszonej kapusty i suszonych pomidorów. Z okazji Światowego Dnia Wegan przypadającego 1 listopada przygotowano kotleciki z kaszy gryczanej z siemieniem lnianym oraz surówkę z kiszonej kapusty, a także zielone smoothie ze szpinakiem. Kolejno opiekunka sekcji opowiedziała słuchaczkom o świętach związanych z żywieniem w listopadzie oraz ich celach: Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania oraz Dzień Zdrowego Śniadania przypadające 8 listopada, Światowy Dzień Cukrzycy- 14 listopada, Światowy Dzień Orzechów przypadający w dzień zajęć 22 listopada, a także Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Otyłości- 24 listopada. Następnie omówiono ciekawostki żywieniowe, korzyści zdrowotne oraz wartość odżywczą produktów użytych podczas zajęć. Było pysznie, zdrowo i radośnie!

  • Seniorki tworzą lampiony

    Tworzymy lampiony techniką makramy

    18 listopada 2024 r. odbyły się kolejne w tym miesiącu zajęcia Sekcji Plastycznej ZUTW. Słuchaczki wykonywały lampiony techniką makramy, tym razem na szklanym słoiku. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów i śmiechu, który chyba staje się znakiem rozpoznawczym sekcji artystycznej.

  • Studentki tworzą ozdoby świąteczne

    Listopadowe zajęcia sekcji plastycznej ZUTW

    Dziś miały miejsce pierwsze listopadowe zajęcia Sekcji Plastycznej.

    Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze daleko to w naszej sekcji można było poczuć już ich nastrój. Słuchaczki wykonywały lampionik aniołka z butelki. Przy pracy nie zabrakło rozmów i śmiechu. Powitaliśmy też w naszej grupie nową uczestniczkę zajęć Panią Anię. Mamy nadzieję, że zostanie ona z nami na dłużej.

  • Studenci słuchają wykładu

    Październikowe zajęcia sekcji kulturalnej

     Podczas dzisiejszych zajęć Sekcji Kulturalnej ZUTWsłuchacze zapoznali się z postacią Augusta Zamoyskiego - rzeźbiarza, rowerzysty i reżysera amatora. Był on człowiekiem, który nie bał się podejmować odważnych i niekonwencjonalnych decyzji: jego pierwszy ślub doprowadził do wydziedziczenia artysty, a o jego podróży rowerowej z Paryża do Zakopanego pisały wszystkie polskie gazety. August Zamoyski nazywany byłczarną owcą arystokratycznego rodu.

     August Zamoyski urodził się 28 czerwca 1893 roku we wsi Jabłoń mieszczącej się w województwie lubelskim. Przyszły artysta uczył się rzemiosła u lokalnego stolarza i kowala. Jego pierwszą rzeźbą była żelazna figurka krokodyla wykuta około roku 1913. Obecnie możemy ją podziwiać w Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu. Od dziecka był bardzo aktywny i kochał sport – pływał, jeździł konno i na rowerze, biegał, a także żeglował.

     Zamoyski w 1912 roku ukończył Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego, a później wyjechał na studia do Szwajcarii i Niemiec. Rzeźbiarzowi nie udało się ukończyć nauki, ponieważ wybuchła I wojna światowa, a on sam dostał się do niemieckiej niewoli i wkrótce potem zachorował na cholerę. Jedna z ciotek odnalazła go i umożliwiła mu wyjazd do jednego z berlińskich szpitali wojskowych. Tam poznał Ritę Sacchetto, która występowała gościnnie dla  chorych żołnierzy. Ta światowej sławy tancerka była o wiele starsza od Zamoyskiego. Obydwoje zakochali się w sobie tak bardzo, że postanowili zostać razem, co było powodem ogromnej rozpaczy rodziny Zamoyskich.

     Para wzięła ślub 5 maja 1917 roku. To właśnie Sacchetto namówiła Zamoyskiego do poświęcenia się rzeźbiarstwu (przez wiele lat była jego muzą), a ich związek zaowocował między innymi dziełem „Łza” z 1917 roku.Około roku 1918 Zamoyski wraz z żoną zamieszkał w Zakopanem. Tam, wraz z Leonem Chwistkiem, Tytusem Czyżewskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, utworzył nowy nurt w polskiej sztuce i literaturze - formizm. Przedstawiciele tego kierunku sprzeciwiali się naturalizmowi, a inspirował ich ekspresjonizm, futuryzm i podhalańskie malarstwo na szkle. Z tamtego okresu pochodzi cykl rzeźb Zamoyskiego „Ich dwoje”.

     Na początku lat dwudziestych Zamoyski wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a w 1923 roku osiadł we Francji. Nie porzucił jednak swoich kontaktów z Polską - często odwiedzał Zakopane, gdzie wciąż miał własną pracownię. Zmienił się jego stosunek do sztuki - porzucił formizm na rzecz realizmu. W 1924 roku rozwiódł się także ze swoją żoną. 

     Rzeźbiarz cały czas pozostawał blisko związany ze światem sportu – startował w biegach na 18 i 30 km na nartach, w biegach na wytrzymałość i w sztafetach. Jego najbardziej spektakularnym osiągnięciem sportowym było pokonanie na rowerze trasy dzielącej Paryż od Zakopanego. Zamoyski wystartował ze stolicy Francji 7 sierpnia 1925 roku – podróż (obejmująca 2928 km) zajęła mu dwadzieścia jeden dni. Wydarzenie było szeroko komentowane zarówno w prasie polskiej, jak i zagranicznej. Był to jego ostatni wyczyn - w 1926 roku Zamoyski uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, który okaleczył mu nogę. 

     Prócz sztuki i sportu artysta interesował się także filmem. We Francji zakupił kamerę, za pomocą której kręcił później swoich znajomych – między innymi Maxa Jacoba, Artura Rubinsteina i Witkiewiczów. Gdy w 2015 roku likwidowano emigracyjny dom rzeźbiarza, odnaleziono ponad sto rolek filmowych. Z uzyskanych materiałów historyk filmu i reżyser Marcin Giżycki stworzył film „Rzeźbiarz za kamerą. Filmowe pasje Augusta Zamoyskiego”.

     W latach trzydziestych  Zamoyski odziedziczył swój rodzinny majątek w Jabłoniu. Kiedy Niemcy zbliżali się do Paryża, Zamoyski pozostawił swoje rzeźby i postanowił wyjechać do Nowego Jorku. Los chciał jednak inaczej. Artysta nie mógł się dostać na żaden statek płynący do Stanów Zjednoczonych. Jedyny statek, który mu się nawinął, zmierzał do Brazylii. W ten sposób Zamoyski w 1940 roku znalazł się w Brazylii, gdzie mieszkał przez lat piętnaście.

     Zamoyski w Ameryce Południowej został wkrótce po przyjeździe profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro, a później sam założył szkołę rzeźby w Sao Paulo. W styczniu 1941 roku ożenił się z malarką i scenografką Izabelą Paes Leme. Wraz z żoną założył ranczo i hodował bydło. Jedną z najbardziej znanych rzeźb artysty z tego okresu jest „Nu”, która obecnie znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej w mieście Pampulha.

     W połowie lat pięćdziesiątych Zamoyski rozstał się z malarką i wyjechał do Paryża. Tam zaczął tworzyć dzieła ekspresjonistyczne, często o tematyce religijnej. W 1959 roku ożenił się z historyczką literatury rosyjskiej Heleną Peltier. Para osiadła we francuskim Sant-Clar-de-Riviere, gdzie artysta zmarł w 1970 roku. Przed śmiercią udało mu się wykuć swój nagrobek – rzeźbę „Zmartwychwstanie”.

     Słuchacze z ogromną ciekawością zapoznali się z iście bogatym we wrażenia życiem Augusta Zamoyskiego i z pewnością będą go wspominali wyruszając na spacery i wycieczki rowerowe.

  • Gospodarz oprowadza nas po gospodarstwie

    Wyjazd na stawy rybne do Gosławic

    23 października sekcja informatyczna wyruszyła na wycieczkę do Gosławic. Tam to właśnie dzięki uprzejmości i gościnie związanego z Zagórowem Antoniego Łakomiaka zwiedziliśmy gospodarstwo rybne. Gospodarz oprowadził nas po tym olbrzymim terenie i opowiadał o procesach, jakie zachodzą przy hodowli ryb. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda hodowla jesiotra i jak pozyskiwany jest kawior. Przy okazji jadąc do Gosławic seniorzy uczyli się, jak korzystać z nawigacji podczas jazdy, co będziemy jeszcze ćwiczyć na następnych zajęciach. Na koniec wycieczki zostaliśmy uraczeni wykwintną ucztą w postaci kawioru i białego wina. Seniorzy byli wniebowzięci. Bardzo dziękujemy naszemu rodakowi za zaproszenie i ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim za to, że zawsze pamięta o Zagórowie.

  • Panie tworzą kartki świąteczne

    Zajęcia Sekcji Plastycznej - Kartki świąteczne

    Dziś miały miejsce kolejne w tym miesiącu zajęcia Sekcji Plastycznej. Słuchaczki nie próżnowały i od razu zabrały się do pracy.

     

    Co prawda do Świąt Bożego Narodzenia mamy jeszcze daleko, ale Panie już zaczęły przygotowania- wykonywały kartki świąteczne, które zostaną wysłane do przyjaciół ZUTW.

     

  • Studenci dyskutują podczas zajęć

    Sekcja informatyczna ZUTW zaczęła zajęcia

    10 października odbyły się pierwsze w tym semestrze zajęcia sekcji informatycznej ZUTW. Podczas spotkania omówiliśmy plan zajęć na najbliższy czas i poznaliśmy oczekiwania naszych studentów, którym postaramy się sprostać. Zrobimy wszystko, by na naszych spotkaniach było ciekawie i nikt się nie nudził. Do zobaczenia na następnych zajęciach.

  • Instruktorka pomaga studentkom

    Październikowe zajęcia sekcji plastycznej ZUTW

    7 października odbyły się pierwsze zajęcia Sekcji Plastycznej po wakacyjnej przerwie. Tradycyjnie, jak co roku słuchaczki przygotowywały kotyliony na zbliżające się Święto Niepodległości. Zdjęcia z zajęć przygotował Artur Łeska, odbywający praktyki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie.

  • Przewodnicząca ZUTW przemawia

    Inauguracja Roku Akademickiego ZUTW 2024/2025

     26 września 2024 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na początku wysłuchano słynną studencką pieśń „Gaudeamus Igitur”. Następnie Alina Kmieć- Przewodnicząca Zarządu ZUTW- gorąco przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość: członków Zarządu ZUTW, Przewodniczącą Klubu Seniora Barbarę Wiatrowską, wszystkich wykładowców oraz słuchaczy ZUTW. Kolejno odbyło się ślubowanie osób, które dołączyły niedawno do naszego uniwersytetu: Krystyny Płócienniczak, Hanny Lisieckiej, Jadwigi Urbaniak, Elżbiety Matuszak i Doroty Juszczak.

    Po części oficjalnej miał odbyć się bardzo ciekawy wykład motywacyjny naszego wieloletniego przyjaciela Jerzego Wintera (leśnika) zatytułowany „ Jak zyskać zdrowie, energię i spokój poprzez kontakt z naturą?” Niestety z przyczyn zdrowotnych prelegenta wykład się nie odbył. Pan Jurek zmaga się z poważną chorobą, z powodu której przebywa obecnie w szpitalu. Kibicujemy wszyscy panu Jurkowi, by jak najszybciej wrócił do nas.

    Prezes ZUTW Alina Kmieć przedstawiła propozycje zmian dotyczących działalności uniwersytetu, m.in. ustalono kwotę składki, która wynosi 50 PLN na cały rok akademicki. Podziękowała również wszystkim wykładowcom, bo to dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu ZUTW działa.

    Na zakończenie słuchacze spotkali się w sali konferencyjnej MGOK przy kawie i ciasteczku, by móc później uczestniczyć w koncercie kinowym Andre Rieu „ Potęga miłości”.

    Życzymy wykładowcom i słuchaczom zadowolenia z pracy w Zagórowskim Uniwersytecie  Trzeciego Wieku. Dziękujemy wszystkim za przybycie na Inaugurację Nowego Roku Akademickiego ZUTW i życzymy wielu interesujących zajęć.